Logo Przewdonik Katolicki

Emerytury małżeńskie i indywidualne

Justyna Koper
Fot.

Wiele osób pyta o ostatnie zmiany dotyczące wypłat emerytur. Reforma emerytalna, która dokonuje się właśnie w Polsce, wprowadza zasadnicze zmiany w tym zakresie. Chociaż są to dopiero projekty, to już wkrótce będzie rozpatrywał je Sejm. Na czym będą polegały zmiany systemu emerytalnego? Obecnie emerytury wypłacane są wyłącznie przez ZUS, natomiast w wyniku reformy emerytalnej...

Wiele osób pyta o ostatnie zmiany dotyczące wypłat emerytur. Reforma emerytalna, która dokonuje się właśnie w Polsce, wprowadza zasadnicze zmiany w tym zakresie. Chociaż są to dopiero projekty, to już wkrótce będzie rozpatrywał je Sejm.

Na czym będą polegały zmiany systemu emerytalnego?
– Obecnie emerytury wypłacane są wyłącznie przez ZUS, natomiast w wyniku reformy emerytalnej oprócz świadczeń ZUS (I filar), emeryci będą otrzymywać również emerytury z kilkunastu otwartych funduszy emerytalnych (OFE), czyli tzw. II filar. Wysokość tych świadczeń będzie zależała od kwoty uzbieranej w funduszach.

Czy będzie można wybrać sposób wypłaty emerytury?
– Wybór świadczenia będzie zależał wyłącznie od ubezpieczonego. Będą trzy rodzaje emerytur: małżeńska, dożywotnia emerytura indywidualna oraz emerytura z 10-letnim gwarantowanym okresem wypłaty.

Na czym będą polegały poszczególne rodzaje emerytur?
– Emerytura małżeńska polega na tym, że małżonkowie będą mogli do końca życia otrzymywać świadczenie w jednej wysokości. Ponadto po śmierci jednego z małżonków, drugi otrzyma jego emeryturę. Nie wiadomo jeszcze, w jakiej wysokości będą te świadczenia, jednak przewiduje się, że emerytury małżeńskie będą o ok. 30 proc. niższe od indywidualnych. Emerytura z dziesięcioletnim okresem gwarantowanym wypłacana będzie dożywotnio, jednak okres dziedziczenia jej będzie wynosił 10 lat. Do dziedziczenia będzie można wyznaczyć dowolną osobę. Natomiast dożywotnia emerytura indywidualna wypłacana będzie do śmierci, a później nikt jej nie będzie już dziedziczył.

Od kiedy wejdą w życie nowe przepisy związane z wypłatą emerytur?
– Projekt przewiduje wejście w życie nowych przepisów od 2009 roku. Do tego czasu projekt będzie analizowany przez Komitet Stały Rady Ministrów, a później ma być rozpatrywany przez Sejm.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki