Logo Przewdonik Katolicki

Ludzkość na rozdrożu

Błażej Tobolski
Fot.

Stolica Apostolska w pełni popiera działania na rzecz rozbrojenia atomowego oraz wykorzystania energii atomowej do zapewnienia pokoju, zdrowia i dobrobytu na całym świecie powiedział Benedykt XVI podczas rozważania przed modlitwą Anioł Pański w Castel Gandolfo. Poniżej publikujemy tekst papieskich rozważań: Drodzy Bracia i Siostry! Powróciłem przedwczoraj z Lorenzago...

– Stolica Apostolska w pełni popiera działania na rzecz rozbrojenia atomowego oraz wykorzystania energii atomowej do zapewnienia pokoju, zdrowia i dobrobytu na całym świecie – powiedział Benedykt XVI podczas rozważania przed modlitwą Anioł Pański w Castel Gandolfo.

Poniżej publikujemy tekst papieskich rozważań:

Drodzy Bracia i Siostry!
Powróciłem przedwczoraj z Lorenzago i cieszę się, że jestem tu znowu z wami, w Castel Gandolfo, w rodzinnym środowisku tego pięknego miasteczka, gdzie, jak Bóg da, zamierzam się zatrzymać na resztę lata. Odczuwam żywą potrzebę podziękowania raz jeszcze Panu za to, że mogłem spędzić pogodne dni w górach Cadore i wdzięczny jestem tym wszystkim, którzy zorganizowali ten mój udany pobyt i z troską czuwali nad jego przebiegiem. Równie serdecznie chciałbym powitać was, drodzy pielgrzymi, a nade wszystko was, drodzy mieszkańcy Castel Gandolfo, i wyrazić wam wdzięczność za to, że powitaliście mnie z typową dla siebie gościnnością i towarzyszycie mi zawsze w dyskretny sposób w czasie, który spędzam pośród was.

W ubiegłą niedzielę, wspominając Notę, którą 1 sierpnia 90 lat temu papież Benedykt XV wystosował do krajów biorących udział w I wojnie światowej, zatrzymałem się przy temacie pokoju. Obecnie nowa sposobność skłania mnie do zastanowienia się nad innym ważnym tematem związanym z tym zagadnieniem. Dziś właśnie przypada 50. rocznica wejścia w życie statutu A.I.E.A., Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, ustanowionej po to, aby „przyspieszyć i zwiększyć wkład energii atomowej do dzieła zapewnienia pokoju, zdrowia i dobrobytu na całym świecie” (art. II statutu). Stolica Apostolska, popierając w pełni cele tej organizacji, jest jej członkiem od samego powstania i nie przestaje wspierać jej działalności. Epokowe przemiany, do jakich doszło w ostatnim pięćdziesięcioleciu, ukazują, jak na trudnym rozdrożu, na jakim znajduje się ludzkość, coraz bardziej aktualne i pilne jest zaangażowanie w zachęcanie do nierozprzestrzeniania broni jądrowej, krzewienie postępującego i uzgodnionego rozbrojenia atomowego i sprzyjanie pokojowemu i bezpiecznemu wykorzystaniu technologii nuklearnej na rzecz autentycznego rozwoju, liczącego się ze środowiskiem i stale wyczulonego na potrzeby ludności znajdującej się w niekorzystnej sytuacji. Wyrażam zatem życzenie, aby zakończyły się pomyślnie wysiłki tych wszystkich, którzy z determinacją zabiegają o osiągnięcie tych trzech celów, z zamiarem sprawienia, aby „zaoszczędzone w ten sposób środki mogły być wykorzystane w programach rozwoju, obejmujących wszystkich mieszkańców, a w pierwszym rzędzie najbiedniejszych” (Orędzie na Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia 2006, n. 13). Należy bowiem i przy tej okazji powtórzyć, że „wyścig zbrojeń należy zastąpić wspólnym wysiłkiem w kierunku podjęcia działań mających na celu rozwój moralny, kulturalny i gospodarczy, przy jednoczesnej rewizji skali wartości i priorytetów” (Katechizm Kościoła Katolickiego, n. 2438).

Zawierzamy ponownie wstawiennictwu Najświętszej Maryi naszą modlitwę o pokój, w szczególności o to, aby wiedza naukowa i techniczna były zawsze wykorzystywane w poczuciu odpowiedzialności i dla dobra wspólnego, przy pełnym poszanowaniu prawa międzynarodowego. Módlmy się, aby ludzie żyli w pokoju i czuli się wszyscy braćmi, dziećmi jednego Ojca: Boga.

Benedykt XVI zaapelował też o uwolnienie koreańskich zakładników w Afganistanie:

Szerzy się wśród zbrojnych grup praktyka instrumentalizowania niewinnych osób po to, by domagać się celów partykularnych. Mamy tu do czynienia z poważnym pogwałceniem godności człowieka, sprzecznym z wszelką elementarną normą cywilizacji i prawa, które obraża też poważnie prawo Boże. Kieruję mój apel, aby sprawcy tych przestępczych czynów odstąpili od wyrządzonego zła i uwolnili swe ofiary nietknięte.

Po polsku Papież powiedział:
Wspominam raz jeszcze pielgrzymów, których wakacyjny szlak został tragicznie przerwany w drodze z La Salette. Dla zmarłych wypraszam w modlitwie łaskę życia wiecznego z Bogiem. Jednoczę się w żałobie z ich bliskimi. Rannym w wypadku życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Proszę Boga, by was wszystkich prowadził bezpiecznie i szczęśliwie po wakacyjnych drogach.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki