Logo Przewdonik Katolicki

Pan wezwał - oni przybyli

Michał Bondyra
Fot.

Naszym wspólnym powołaniem jest to, że wszyscy mamy zostać świętymi mówił bp Grzegorz Balcerek, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ministrantów, 16 czerwca w licheńskiej bazylice podczas II Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ministrantów i Lektorów. Hasłem pielgrzymki, w której wzięło udział blisko 9 tys. ministrantów i lektorów wraz z 300 kapłanami,...

– Naszym wspólnym powołaniem jest to, że wszyscy mamy zostać świętymi – mówił bp Grzegorz Balcerek, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ministrantów, 16 czerwca w licheńskiej bazylice podczas II Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ministrantów i Lektorów.

Hasłem pielgrzymki, w której wzięło udział blisko 9 tys. ministrantów i lektorów wraz z 300 kapłanami, były słowa: „Wezwał nas Pan”. Ministranci rozumieli je w różny sposób. – Pan wezwał mnie, bym tu przyjechał i był z tymi wszystkim, którzy żyją i myślą podobnie – przekonywał będący od 15 lat ministrantem Łukasz z Łodzi.

Święty – nie dziwak
Wątpliwości co do dobrego rozumienia tych słów rozwiała homilia bp. Grzegorza Balcerka (na zdjęciu), który mówiąc o powołaniu, zachęcał każdego z przybyłych do zastanowienia się nad swoim życiem, nad tym co chce się robić w przyszłości. – Nie myślcie, że będę was namawiał do tego, byście wszyscy byli księżmi. Chcę was namówić do tego, by każdy z was pytał Pana Boga: co ma być z moim życiem, co jest moim życiowym powołaniem? Właśnie: pytał Pana Boga, a nie tylko siebie samego i innych ludzi – wyjaśniał. Bp Grzegorz, ukazując różne życiowe powołania, podkreślał, że każdy ma jedno wspólne: być świętym. – (...) ale nie takim, jak czasem maluje się na świętych obrazkach – ubranym w długą szatę, bez przerwy ręce złożone, oczy patrzące ku niebu. (...) Święty to nie człowiek dziwny, który czyni cuda – mówił. Jakim zatem świętym ma zostać każdy ministrant? Prawdziwym, czyli takim, który – jak mówił ksiądz biskup – ma w sercu Pana Jezusa, żyje w łasce uświęcającej, modli się codziennie, często przyjmuje Komunię św. i systematycznie przystępuje do spowiedzi świętej. Ale też nie przeklina, panuje nad gniewem i umie poświęcić się dla drugich.

Zawierzyli siebie Maryi
Na zakończenie liturgii, której przewodniczył bp Stefan Cichy, przewodniczący Komisji KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w imieniu zebranych dwóch ministrantów uroczyście zawierzyło całą służbę liturgiczną opiece Matki Bożej, prosząc za Jej wstawiennictwem o rozeznanie życiowego powołania, a także o to, by słuchając Bożego Słowa i uwielbiając Jezusa w Eucharystii, nie bali się dawać świadectwa o Chrystusie w codziennym życiu.

Choć kolejna pielgrzymka odbędzie się dopiero za dwa lata, to już dziś niemal wszyscy z przybyłych do licheńskiego sanktuarium zadeklarowali na niej swą obecność. Należy mieć tylko nadzieję, że wzorem dotychczasowych spotkań, kolejne, trzecie już, zgromadzi jeszcze większą rzeszę polskich ministrantów i lektorów, umacniając ich w codziennej posłudze.

5 najliczniej reprezentowanych w Licheniu diecezji:

legnicka – 1514 osób
włocławska – 1029 osób
poznańska – 879 osób
łódzka – 595 osób
gnieźnieńska – 554 osoby

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki