Logo Przewdonik Katolicki

Cuda

Patryk A. Nachaczewski
Fot.

Czym są cuda? - Cud jest zjawiskiem, które trudno wytłumaczyć za pomocą ludzkiego rozumu. Skutki cudu można zbadać, sprawdzić doświadczalnie, natomiast trudno jest znaleźć jego przyczynę. Dla człowieka wierzącego sprawcą cudów jest Bóg, dla innych nieokreślona lub określona istota pozaziemska. W jakich okolicznościach dzieją się cuda? - Cuda mogą...

Czym są cuda?

- Cud jest zjawiskiem, które trudno wytłumaczyć za pomocą ludzkiego rozumu. Skutki cudu można zbadać, sprawdzić doświadczalnie, natomiast trudno jest znaleźć jego przyczynę. Dla człowieka wierzącego sprawcą cudów jest Bóg, dla innych nieokreślona lub określona istota pozaziemska.

 

W jakich okolicznościach dzieją się cuda?

- Cuda mogą się zdarzyć w miejscach szczególnie wybranych przez Pana Boga. Nierzadko były obecne podczas objawień Pana Jezusa czy Matki Najświętszej, np. cud wirującego słońca w Fatimie. Z drugiej strony mogą być one efektem modlitw w miejscach kultu, np. w sanktuariach maryjnych. Są to zasadniczo wszelkiego rodzaju uzdrowienia.

 

Pracuje Ksiądz w kościele, gdzie miał miejsce cud…

- Kościół, w którym posługuję, został zbudowany na miejscu cudu eucharystycznego i stał się miejscem kultu Bożego Ciała. Jak podaje Jan Długosz, w XV wieku nad łąkami nadwarciańskimi, poza murami miasta, unosiły się trzy Hostie, wcześniej skradzione i porzucone przez wyznawców religii mojżeszowej. Okoliczna ludność doniosła o tym wydarzeniu ówczesnemu biskupowi, który nakazał zbudować kaplicę, a król Władysław Jagiełło ufundował stojącą do dziś gotycką świątynię pod wezwaniem Bożego Ciała. Kościół stał się miejscem szczególnej czci Eucharystii. Przez wieki pielgrzymi przybywali tu, prosząc Jezusa o potrzebne łaski. Można powiedzieć, że jeden cud eucharystyczny pociągnął za sobą kolejne, głównie cuda uzdrowienia.

Jeśli chodzi o cuda eucharystyczne to należy jeszcze wspomnieć o słynnym cudzie w Lanciano, gdzie w momencie zwątpienia kapłana w tajemnicę przeistoczenia podczas Mszy Świętej Pan Bóg przemienił hostię w prawdziwe ludzkie ciało i wino w prawdziwą ludzką krew. W takich okolicznościach niewątpliwie Pan Bóg poprzez swój cud chce nawrócić człowieka i umocnić jego wiarę.

 

Czy trzeba wierzyć w cuda?

- Myślę, że dla człowieka wierzącego jest to sprawa oczywista. Chrześcijanin w prawdziwych cudach widzi działanie Pana Boga. Jeśli chodzi o ludzi niewierzących, to tu sprawę cudów trzeba zostawić ich ocenie. Należy jednak pamiętać, że nie wszystko można racjonalnie wytłumaczyć.

 

Z ks. kan. Wojciechem Maćkowiakiem,

proboszczemj parafii pw. Bożego Ciała w Poznaniu,

rozmawiał: Patryk A. Nachaczewski

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki