Logo Przewdonik Katolicki

Pielgrzymka kapłanów

Ks. Waldemar Karasiński
Fot.

W ostatnim dniu maja, w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, udali się w pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej biskupi i kapłani diecezji włocławskiej. Dla towarzyszących im diakonów i alumnów pielgrzymka stała się niezwykłym spotkaniem kapłańskiego wczoraj, dziś i jutro. Przy śpiewie pieśni O, Maryjo, witam Cię,...

W ostatnim dniu maja, w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, udali się w pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej biskupi i kapłani diecezji włocławskiej. Dla towarzyszących im diakonów i alumnów pielgrzymka stała się niezwykłym spotkaniem kapłańskiego wczoraj, dziś i jutro.

Przy śpiewie pieśni „O, Maryjo, witam Cię”, o godz. 10 odsłonięty został wizerunek Charłupskiej Pani (koronowany w 1937 r. przez bp. Karola Radońskiego). Przybyłych pielgrzymów z ks. bp. diecezjalnym Wiesławem Meringiem, ks. bp. sufraganem Stanisławem Gębickim i księdzem biskupem seniorem Bronisławem Dembowskim na czele powitał kustosz sanktuarium ks. prał. Grzegorz Drzewiecki, który następnie przedstawił zarys dziejów tego miejsca, genezę i rozwój kultu Matki Bożej Charłupskiej.

Sanktuarium jest miejscem, gdzie w przedziwny sposób niebo łączy się z ziemią, a ziemia z niebem. Jest miejscem skupienia, modlitwy, adoracji, formacji i przemiany. W trwającej podczas pielgrzymki ciszy, zgodnie z hasłem roku duszpasterskiego „Przypatrzcie się powołaniu waszemu”, kapłani oddawali się refleksji nad własnym powołaniem, rozważali sposoby pogłębiania swojej więzi z Chrystusem obecnym w Eucharystii i Słowie, adorowali Najświętszy Sakrament i modlili się o potrzebne łaski. Mieli możliwość skorzystania z sakramentu pojednania.

Podczas Eucharystii pod przewodnictwem pasterza diecezji polecano w modlitwie Bogu wszystko to, co nurtuje kapłańskie serca. Kazanie wygłosił ks. prał. Tomasz Kaczmarek, koncentrując się na miejscu, czyli sanktuarium maryjnym, święcie Nawiedzenia NMP i tekstach liturgicznych dnia.

Na zakończenie przemówił ks. bp Mering. Wyraził on radość z faktu, że w diecezji włocławskiej kultywowana jest tradycja dorocznych pielgrzymek kapłanów, podczas których w duchu pokuty modlą się oni o świętość dla siebie oraz za wszystkich, do których są posłani. Pasterz podziękował zgromadzonym za wspólnotę modlitwy i świadectwo apostolstwa. Dziękując gospodarzom miejsca za organizację pielgrzymki, z zadowoleniem podkreślił, że sanktuarium „pięknieje z każdym dniem” i wyraził opinię, że pobyt w tym świętym miejscu przysłuży się uświęceniu kapłańskiego życia i posługiwania.

Modlitwa do Matki Bożej Charłupskiej

Wszechmogący i miłosierny Boże,
który w Najświętszej Maryi Pannie
dałeś nieustanną pomoc dla obrony narodu polskiego,
oraz Jej święty Obraz Charłupski wsławiłeś
nadzwyczajną czcią wiernych,
spraw,
abyśmy zbawieni przez śmierć
i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa,
przez Jej prośby
mogli wejść do wiecznej chwały.
Przez Chrystusa Pana Naszego.
Amen.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki