Logo Przewdonik Katolicki

Rozsądek górą

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Kryzys polityczny na Ukrainie zażegnany. Prezydent Wiktor Juszczenko po wielogodzinnym nocnym spotkaniu z premierem Wiktorem Janukowyczem (obaj na zdjęciu, z lewej Janukowycz) ogłosił, że udało im się wspólnie ustalić datę przedterminowych wyborów parlamentarnych. Odbędą się one 30 września. Konflikt na Ukrainie wybuchł na początku kwietnia, kiedy Juszczenko rozwiązał parlament...

Kryzys polityczny na Ukrainie zażegnany. Prezydent Wiktor Juszczenko po wielogodzinnym nocnym spotkaniu z premierem Wiktorem Janukowyczem (obaj na zdjęciu, z lewej Janukowycz) ogłosił, że udało im się wspólnie ustalić datę przedterminowych wyborów parlamentarnych. Odbędą się one 30 września.

Konflikt na Ukrainie wybuchł na początku kwietnia, kiedy Juszczenko rozwiązał parlament i wyznaczył przedterminowe wybory. Koalicja premiera Janukowycza nie uznała wówczas prezydenckiego dekretu.

W ostatnich dniach kryzys zaostrzył się, po tym, gdy Juszczenko zwolnił prokuratora generalnego Swiatosława Piskuna. Koalicjanci oświadczyli, że jest to zamach stanu, i przy pomocy komandosów, podległych koalicyjnemu ministrowi spraw wewnętrznych Wasylowi Cuszce, usiłowali przywrócić Piskuna na stanowisko.

W odpowiedzi Juszczenko wydał dekret, w którym podporządkował sobie wojska wewnętrzne MSW. Premier Janukowycz i przewodniczący rozwiązanego parlamentu Moroz nazwali te działania puczem i łamaniem konstytucji.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki