Logo Przewdonik Katolicki

U Chrystusa Dobrego Pasterza

Hubert Kubica
Fot.

Jezus Chrystus jest Dobrym Pasterzem, który nie tylko jak czytamy w Psalmie 23 prowadzi swoje owce przez ciemne doliny, ale także odnajduje błądzące. Słowa te nabierają szczególnej mocy w poznańskiej parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza. To typowo miejska parafia położona na Ogrodach dzielnicy Jeżyc, na terenie której znajduje się Ogród Botaniczny, duża pętla...

Jezus Chrystus jest Dobrym Pasterzem, który nie tylko – jak czytamy w Psalmie 23 – prowadzi swoje owce przez ciemne doliny, ale także odnajduje błądzące. Słowa te nabierają szczególnej mocy w poznańskiej parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza.

To typowo miejska parafia położona na Ogrodach – dzielnicy Jeżyc, na terenie której znajduje się Ogród Botaniczny, duża pętla tramwajowa i trzy szpitale. Kościół mieści się przy ul. Nowina, przylegając do powstałego w 1905 r. cmentarza jeżyckiego. Właśnie z jego historią wiąże się utworzenie tu parafii. Kiedy w 1961 r. decyzją władz komunistycznych cmentarz został pozbawiony funkcji grzebalnej, w nieczynnej kaplicy cmentarnej pw. św. Barbary zaczęli gromadzić się ludzie na modlitwie. W tym czasie na Ogrodach powstawało wiele nowych bloków, przybywało mieszkańców. Ks. Henryk Lewandowski, ówczesny proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana, postanowił zaadaptować nieczynną kaplicę cmentarną na filialną. Początkowo odbywały się tam Msze św. w niedziele, a w lipcu 1964 r. na Nowinie zamieszkał ks. Maciej Przewoźny, który odprawiał tu codziennie Eucharystię. W 1966 r. decyzją abp. Baraniaka kaplica otrzymała status publicznej, a w 1971 r. stała się Samodzielnym Ośrodkiem Duszpasterskim, czyli w praktyce parafią. Niedługo potem się rozbudowała.


Z każdego miejsca obszernego kościoła dobrze widać prezbiterium. Autorem rzeźby Chrystusa Dobrego Pasterza, wykonanej w 2000 r. z drzewa klejonego warstwowo, jest Jacek Nowak

Nowa świątynia
W 1969 r. duszpasterstwo na Nowinie przejął ks. prałat Bolesław Jurga, który był proboszczem nowej parafii do 1995 r. Po wieloletnich staraniach o pozwolenie na budowę kościoła, dzięki jego olbrzymiemu zaangażowaniu, postawiono w latach 1984-1987 obecny kościół i plebanię. Oficjalna data erygowania parafii to 20 maja 1981 r. Ks. Jurga przyczynił się także do wpisania cmentarza do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego w 1984 r. oraz do ponownego jego otwarcia w 1995 r. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie i został na nim pochowany.

Choć konsekracja świątyni odbyła się 6 października 1991 r., to prace wykończeniowe prowadzi jeszcze kolejny proboszcz ks. Zbigniew Sujkowski. W latach 2002-2006 wzniesiono nowy budynek parafialny z wielką salą oraz mieszkaniami dla księży wikariuszy. Warto też zaznaczyć, że na terenie parafii powstały, w latach 90. XX w., nowe kaplice szpitalne w szpitalu przy ul. Szpitalnej i ul. Szamarzewskiego, w których kapłani sprawują opiekę duszpasterską nad chorymi, oraz kaplica w domu zakonnym sióstr pallotynek przy ul. Swojskiej.

Parafia miejska
Obecnie parafia liczy ok. 7300 osób i obejmuje zarówno wspomniane bloki na Ogrodach, gdzie mieszkają głównie ludzie starsi: emeryci i renciści, jak i domki jednorodzinne, z których część powstała niedawno na os. Lotników Wielkopolskich. – Wiele osób przyjeżdża do nas na niedzielną Mszę św. z podmiejskich wiosek, dlatego że lubią ten kościół. Cieszy również duża liczba spowiadających się tu i przystępujących do Komunii św. – mówi z zadowoleniem ks. Sujkowski.

Obok tradycyjnych grup i wspólnot działających przy parafii warto wymienić profesjonalny, młodzieżowy zespół muzyczny, który śpiewa podczas niedzielnych Mszy św. Natomiast w każdy trzeci poniedziałek miesiąca ma swoje Msze św. Szkoła Nowej Ewangelizacji. Inne ciekawe wydarzenia organizowane przez wspólnotę parafialną to wigilia dla samotnych, w której co roku uczestniczy blisko 40 osób, comiesięczne spotkania przy kawie dla emerytów i rencistów oraz adwentowe koncerty kolęd prowadzone przez zespoły parafialne. – Jesteśmy otwarci na powstawanie nowych grup. Chcemy, aby tak jak u Dobrego Pasterza wszyscy znajdowali u nas schronienie, miejsce dla siebie. Działają tu już zresztą takie grupy jak: AA, sybiracy z Poznania, maturzyści prowadzący kursy języka angielskiego dla bezrobotnych, harcerze i wiele innych – tłumaczy ks. Zbigniew.


Kaplica cmentarna pw. św. Barbary. Tu w latach 60. rodziła się parafia na Nowinie. Obok kapliczka Matki Bożej Częstochowskiej, która od początku czuwała nad powstającą wspólnotą

Dobry pasterz
Zdaniem ks. proboszcza, szczególnie warte podkreślenia są dwie inicjatywy parafialne, które dotyczą katechezy dla dorosłych. Pierwsza z nich, to prelekcje na tematy religijne i społeczne, dotyczące wiary i aktualnych spraw Kościoła, m.in. Biblii, sztuki sakralnej czy sekt. Odbywają się już od sześciu lat, zawsze w pierwszy piątek miesiąca. Druga inicjatywa, to wydawana w nakładzie 1300 egzemplarzy gazeta parafialna „Dobra Nowina”. To szczególna cotygodniowa katecheza docierająca również do tych, którzy nie mogą z różnych przyczyn przychodzić do kościoła. Redaguje ją ok. 40 osób, z których większość to młodzież, a każdy numer dostępny jest też na stronie internetowej: www.dobrypasterz.pl.

– Odbierając dekret kierujący mnie do posługi w tej parafii – wspomina ks. proboszcz – byłem zaskoczony niezwykłym działaniem Bożej Opatrzności. Z tym tytułem jestem bowiem osobiście związany. Będąc przez 11 lat ojcem duchownym w poznańskim Arcybiskupim Seminarium Duchownym, szczególnie mocno modliłem się za kleryków słowami: „Panie, uczyń ich pasterzami”. Pasterzami są jednak nie tylko kapłani, ale również świeccy. To wielka odpowiedzialność, o czym przypomina nam także wezwanie naszej parafii – dodaje duszpasterz.


Ks. kanonik dr Zbigniew Sujkowski święcenia kapłańskie przyjął w 1966 r. Proboszczem parafii jest od 1995 r. – Cieszę się naszą wspólnotą parafialną i dziękuję wszystkim za modlitwę w intencji powołanych do służby w Kościele. Wezwanie naszej parafii wyznacza kierunek duszpasterstwa zwłaszcza w dziedzinie troski o modlitwę za kapłanów i o nowe powołania. W każdy czwartek odmawiamy w tej intencji Litanię do Dobrego Pasterza.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki