Logo Przewdonik Katolicki

Błagam w imię Boga!

Błażej Tobolski
Fot.

W imię Boga błagam, by położyć kres tragicznej przemocy wołał Benedykt XVI po niedzielnej modlitwie Regina Coeli, nawiązując do starć w Strefie Gazy. Wezwał palestyńskie władze do powrotu na trudną drogę porozumienia, rząd Izraela do powściągliwości, a wspólnotę międzynarodową do zaangażowania się w negocjacje na rzecz pokoju. Poniżej publikujemy...

– W imię Boga błagam, by położyć kres tragicznej przemocy – wołał Benedykt XVI po niedzielnej modlitwie Regina Coeli, nawiązując do starć w Strefie Gazy. Wezwał palestyńskie władze do powrotu na trudną drogę porozumienia, rząd Izraela – do powściągliwości, a wspólnotę międzynarodową – do zaangażowania się w negocjacje na rzecz pokoju.

Poniżej publikujemy polski przekład papieskiego rozważania

Drodzy bracia i siostry!
Pragnę nade wszystko ponowić moją wdzięczność wobec Pana za podróż apostolską do Brazylii, którą odbyłem w dniach 9-14 maja; jednocześnie dziękuję tym wszystkim, którzy towarzyszyli mi swoją modlitwą. Jak wiecie, celem mojej pasterskiej podróży była inauguracja V Konferencji Ogólnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Jednakże przed tym wielkim wydarzeniem kościelnym miałem możność spotkać się z brazylijską społecznością chrześcijańską. Wielu wiernych zjechało z tej okazji do metropolii São Paulo, zwłaszcza na kanonizację pierwszego błogosławionego rodem z Brazylii, brata Antonio od św. Anny Galvao. Liczę na to, że będę mógł nawiązać do tej podróży w przyszłą środę, podczas audiencji ogólnej. Tymczasem proszę was o modlitwy w intencji Konferencji, jaka obraduje w Aparecida, i za lud Boży, który żyje w Ameryce Łacińskiej.

Kolejny temat do refleksji i modlitwy przynosi nam dzisiaj doroczny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, którego temat brzmi: „Dzieci i środki komunikowania – wyzwanie dla edukacji”. Wyzwania wychowawcze obecnego czasu często związane są z wpływem mass mediów, które konkurują ze szkołą, z Kościołem, a nawet z rodziną. W kontekście tym zasadnicze znaczenie ma właściwa formacja do poprawnego korzystania z mediów: rodzice, nauczyciele i wspólnoty kościelne wezwane są do współpracy we wpajaniu dzieciom i młodzieży umiejętności wyboru i dojrzałego, krytycznego stosunku, pielęgnując upodobanie do tego, co wartościowe z estetycznego i moralnego punktu widzenia. Również media muszą wnieść swój wkład w to zadanie wychowawcze, promując godność osoby ludzkiej, małżeństwa i rodziny, zdobycze i cele cywilizacji. Programy, które szerzą przemoc i postawy antyspołeczne, bądź wulgaryzują płciowość człowieka, są nie do przyjęcia, zwłaszcza gdy skierowane są do nieletnich. Ponawiam zatem apel do odpowiedzialnych za przemysł medialny i do pracowników społecznego przekazu, aby strzegli dobra wspólnego, respektowali prawdę oraz chronili godność osoby i rodziny.

Drodzy bracia i siostry, w niektórych krajach obchodzona jest dziś uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, które wspominaliśmy w liturgii w ubiegły czwartek. Zmartwychwstały Jezus powraca do Ojca i tym samym otwiera nam drogę do życia wiecznego. Sprawia, że możliwy staje się dar Ducha Świętego. Podobnie jak wówczas apostołowie, my również po Wniebowstąpieniu gromadzimy się na modlitwie, by wzywać rozlania Ducha, w duchowej jedności z Maryją Panną (por. Dz 1, 12-14). Niechaj Jej wstawiennictwo wyjedna całemu Kościołowi nową Pięćdziesiątnicę.

Po modlitwie Regina Coeli Papież raz jeszcze zaapelował o pokój:

Starcia pomiędzy palestyńskimi frakcjami w Strefie Gazy i ostrzał rakietowy mieszkańców pobliskich miast izraelskich, na które zareagowano zbrojną interwencją, powodują krwawe pogorszenie sytuacji, które budzi przerażenie. Raz jeszcze w imię Boga błagam, by położono kres tej tragicznej przemocy, pragnąc jednocześnie wyrazić mą solidarność z doświadczoną ludnością palestyńską i izraelską, zapewniając je o mojej pamięci w modlitwie. Do wszystkich władz palestyńskich apeluję o poczucie odpowiedzialności, aby w dialogu i ze stanowczością podjęły na nowo trudną drogę porozumienia, neutralizując stosujących przemoc. Rząd izraelski wzywam do umiarkowania, a wspólnotę międzynarodową zachęcam do nasilenia wysiłków na rzecz wznowienia negocjacji. Niechaj Pan wzbudzi i wspiera wprowadzających pokój!

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki