Logo Przewdonik Katolicki

Nikt nie jest kimś przypadkowym

Marcin Jarzembowski
Fot.

Wierni z całej Polski 12 maja wzięli udział w Pielgrzymce Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania na Jasną Górę. W całodziennym programie przewidziano konferencję, Mszę Świętą oraz nabożeństwo w bazylice. W tym roku spotkaniu przewodniczyła diecezja bydgoska. Propozycję przewodniczenia pielgrzymce Wyższemu Seminarium Duchownemu Diecezji Bydgoskiej złożył delegat Konferencji...

Wierni z całej Polski 12 maja wzięli udział w Pielgrzymce Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania na Jasną Górę. W całodziennym programie przewidziano konferencję, Mszę Świętą oraz nabożeństwo w bazylice. W tym roku spotkaniu przewodniczyła diecezja bydgoska.

Propozycję przewodniczenia pielgrzymce Wyższemu Seminarium Duchownemu Diecezji Bydgoskiej złożył delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Powołań bp Wojciech Polak. Regularne spotkania rodzin osób powołanych oraz wspierających powołania są organizowane w Częstochowie od dziesięciu lat. – Chcemy Bogu i Jego Matce podziękować za dar powołań, prosząc o kolejne. Wyrażamy swoją wdzięczność nie tylko za powołania kapłańskie czy zakonne, ale za małżeństwa i inne stany. Jest to również okazja do integracji środowiska – powiedział prezes Stowarzyszenia Wspierania Powołań Diecezji Bydgoskiej, ks. dr Tomasz Kalociński.


Spotkanie w sali ojca Kordeckiego

W Sali ojca Kordeckiego na Jasnej Górze konferencję dla rodzin osób powołanych i wspierających powołania poprowadził rektor bydgoskiego seminarium. Jej tematem było dziękczynienie. – Na pierwszym miejscu owo dziękczynienie chcemy złożyć Bogu i Matce Bożej. Później kierujemy je do naszych rodziców. Dziękujemy również tym, którzy otaczają nas swoją modlitwą. Ten, kto przychodzi do seminarium, często nie wie, czyim modlitwom zawdzięcza swoje powołanie – powiedział ks. dr Wojciech Szukalski. Homilię podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w bazylice jasnogórskiej wygłosił bp Jan Tyrawa. – Nasza pielgrzymka jest wyrazem troski o osoby, które są powołane oraz będą powołane. Również o te, które uczestniczą w dziele powołania i jego uświadamiania sobie – powiedział. Ordynariusz diecezji bydgoskiej podkreślił, że problem rozumienia powołań w chrześcijaństwie powinien być rozpatrywany na dwóch płaszczyznach. – Pierwsza z nich dotyczy powołań kapłańskich i zakonnych oraz modlitwy, aby nie zabrakło pracowników na Bożej roli. Po drugie, nie możemy zapominać o innym powołaniu, które ma do zrealizowania człowiek. Każdy z nas ma obowiązek odczytywania swojego powołania – mamy realizować zamysł Boga, dla którego na tym świecie zaistnieliśmy. Nikt z nas nie jest kimś przypadkowym – dodał bp Jan Tyrawa.

Spotkanie zakończyło się nabożeństwem majowym, które w bazylice poprowadził bp Jan Wątroba z Częstochowy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki