Logo Przewdonik Katolicki

Pamięci poległych

Błażej Tobolski
Fot.

Pisaliśmy już na łamach Przewodnika (nr 45 i 47 z 5 i 19 listopada 2006 r.) o projekcie wzniesienia pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, który stanie w Poznaniu przy al. Niepodległości. Obecnie społeczny komitet jego budowy wystąpił z inicjatywą upamiętnienia osób, obywateli polskich, którzy polegli, zostali pomordowani lub zmarli w wyniku prześladowań...

Pisaliśmy już na łamach „Przewodnika” (nr 45 i 47 z 5 i 19 listopada 2006 r.) o projekcie wzniesienia pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, który stanie w Poznaniu przy al. Niepodległości. Obecnie społeczny komitet jego budowy wystąpił z inicjatywą upamiętnienia osób, obywateli polskich, którzy polegli, zostali pomordowani lub zmarli w wyniku prześladowań w okresie istnienia Polskiego Państwa Podziemnego (1 września 1939 r. – 3 lipca 1945 r.). Dlatego informujemy naszych Czytelników o możliwości umieszczenia przy tym pomniku imiennych tabliczek, jako świadectwa o ofiarach tego czasu. Dotyczy to osób urodzonych, mieszkających lub działających na terenie województwa poznańskiego w latach II RP oraz w okresie istnienia Polskiego Państwa Podziemnego; deportowanych, które straciły życie w innych miejscach kraju i poza nim; uznających konstytucyjne władze cywilne i wojskowe Rzeczypospolitej Polskiej, działające na obczyźnie i w kraju poprzez struktury Polskiego Państwa Podziemnego.

Zgłaszający osobę odpowiadającą tym kryteriom, proszeni są o dostarczenie danych o niej (imię i nazwisko, zawód lub tytuł, rok urodzenia oraz rok, miejsce i okoliczności śmierci) do Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego (Stary Rynek 9, 61-772 Poznań). Należy także przedłożyć do wglądu odpowiednie oryginały dokumentów i ich kserokopie (dokumenty po poświadczeniu kserokopii zostaną zwrócone) oraz krótki życiorys zgłaszanej osoby.

Szczegółowe informacje można uzyskać także w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska (al. Niepodległości 16) pod numerem telefonu: 061-854-19-18.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki