Logo Przewdonik Katolicki

Nowotwory węzłów chłonnych

Renata Krzyszkowska
Fot.

Na różnego rodzaju chłoniaki, czyli nowotwory węzłów chłonnych, choruje na świecie już ponad milion osób. Nowo zdiagnozowanych chłoniaków przybywa lawinowo. W ciągu ostatnich 30 lat odnotowano wzrost aż o 80 procent, tymczasem wiele osób nic nie wie o chłoniakach i nie ma świadomości, jakie są ich objawy. Medycyna rozróżnia dwa rodzaje chłoniaków: ziarnicze bardzo agresywne,...

Na różnego rodzaju chłoniaki, czyli nowotwory węzłów chłonnych, choruje na świecie już ponad milion osób. Nowo zdiagnozowanych chłoniaków przybywa lawinowo. W ciągu ostatnich 30 lat odnotowano wzrost aż o 80 procent, tymczasem wiele osób nic nie wie o chłoniakach i nie ma świadomości, jakie są ich objawy. Medycyna rozróżnia dwa rodzaje chłoniaków: ziarnicze – bardzo agresywne, szybko zdiagnozowane są w większości uleczalne, oraz nieziarnicze – rozwijają się dość powoli i nie ma na nie skutecznej terapii. Nowe leki wydłużają jednak pacjentom czas przeżycia i pozwalają normalnie funkcjonować. Chłoniaki nieziarnicze rozwijają się głównie u osób po 50. roku życia.

Niestety, nie istnieją żadne badania profilaktyczne, które pozwoliłyby uchronić się przed chorobą. Chłoniak z reguły diagnozowany jest już w dość zaawansowanym stopniu rozwoju – między innymi dlatego, że nie daje charakterystycznych objawów. Jedynym sposobem na wykluczenie lub potwierdzenie diagnozy chłoniaka jest badanie mikroskopowe.

Najczęściej występujące objawy chłoniaka to:

– powiększone, niebolesne węzły chłonne na szyi, pod pachami, w pachwinach
– osłabienie; duszności
– gwałtowne chudnięcie
– stany gorączkowe 37,5-38ºC nieusprawiedliwione infekcją
– obfite pocenie się w nocy
– uporczywe swędzenie skóry

Gdy rozpoznamy u siebie powyższe objawy, powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Pamiętajmy, że do onkologa można dostać się bez skierowania.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki