Logo Przewdonik Katolicki

Pracą i ofiarnością

Barbara Sawic
Fot.

W 1298 r. król Władysław Łokietek ufundował w Radziejowie klasztor Franciszkanów Konwentualnych. Zakończenie budowy drewnianego klasztoru i kościoła nastąpiło w 1331 r. Świątynia otrzymała wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego i była wotum wdzięczności Bogu za zwycięstwo pod Płowcami. Z biegiem czasu na miejscu kościoła drewnianego powstał murowany, który na przestrzeni...

W 1298 r. król Władysław Łokietek ufundował w Radziejowie klasztor Franciszkanów Konwentualnych. Zakończenie budowy drewnianego klasztoru i kościoła nastąpiło w 1331 r. Świątynia otrzymała wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego i była wotum wdzięczności Bogu za zwycięstwo pod Płowcami.

Z biegiem czasu na miejscu kościoła drewnianego powstał murowany, który na przestrzeni wieków był wielokrotnie niszczony wskutek wojen i klęsk żywiołowych, jednak zawsze był odbudowywany ze zniszczeń. Od sierpnia 1996 r. przy kościele istnieje parafia, którą erygował bp Bronisław Dembowski.

W ołtarzu świątyni znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, sprowadzony z Italii w 1898 r. Jak się dowiedziałam od wikariusza parafii o. Mariusza Kapczyńskiego OFM Conv., w ostatnim czasie stwierdzono zły stan zachowania ołtarza i obrazu, dlatego zdecydowano poddać zabytkowy obiekt kultu zabiegom renowacyjnym i konserwatorskim. Prace prowadzone są przez specjalistów z Torunia pod kierunkiem konserwatora Piotra Jabłońskiego. Parafia nie otrzymała znikąd dotacji na przeprowadzenie tej ważnej, kosztownej inwestycji, dlatego ojcowie wielką nadzieję pokładają w ofiarności wiernych. – Jeśli wspomogą nas parafianie, przewidujemy zakończenie prac na sierpniowy odpust Matki Bożej Nieustającej Pomocy – powiedział o. Mariusz Kapczyński.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki