Logo Przewdonik Katolicki

Odnawianie Kalwarii

PK, ks. Adam Andrzejczak
Fot.

Na terenie diecezji bydgoskiej znajdują się miejsca otoczone wyjątkową czcią wiernych, miejsca, gdzie wdzięczność ludzi za otrzymane łaski znalazła swoje ślady między innymi w postaci wotów. Należy do nich z pewnością malowniczo położona kcyńska świątynia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Znajduje się tutaj pochodzący z XV wieku cudowny wizerunek Ukrzyżowanego...

Na terenie diecezji bydgoskiej znajdują się miejsca otoczone wyjątkową czcią wiernych, miejsca, gdzie wdzięczność ludzi za otrzymane łaski znalazła swoje ślady między innymi w postaci wotów. Należy do nich z pewnością malowniczo położona kcyńska świątynia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Znajduje się tutaj pochodzący z XV wieku cudowny wizerunek Ukrzyżowanego Pana Jezusa. Łaskami słynący krzyż od dawien dawna cieszy się głęboką czcią mieszkańców Kcyni, jak również przybywających pielgrzymów. Ze względu na ów kult przy klasztorze powstała Kalwaria, którą wraz z klasztorem odbudowali karmelici po pożarze, jaki strawił miasto w roku 1775. Kalwaria, zbudowana w kształcie litery „L”, przylega do świątyni, tworząc wirydarz. Tutejsza polichromia została wykonana w stylu klasycystycznym, na początku XIX wieku. Jej autorem był prawdopodobnie Antoni Smuglewicz. Stacje Drogi krzyżowej, naruszone przez czas i wilgoć, kilkakrotnie przemalowywano.

Malowidło na malowidle
Od czterech lat z inicjatywy obecnego proboszcza ks. kanonika Michała Kosteckiego prowadzone są w kcyńskiej świątyni prace konserwatorskie. Przywraca się pierwotny wygląd poszczególnych stacji kalwaryjskich. Wykonawcą dzieła jest Zakład Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowej UMK w Toruniu, pod kierunkiem mgr Solidy Lim. W roku 2002 odrestaurowana została stacja V, potem kolejno IV, III i II.

W tym roku renowacji i konserwacji poddana została stacja I wraz ze sklepieniem oraz stojący obok niej ołtarz. Praca była wyjątkowo trudna, ale pasjonująca. Okazało się, iż mocno zniszczone malowidło skrywało pewną tajemnicę. Ujawniono, że były tam niegdyś drzwi, które później zamurowano i pokryto malunkiem. W sumie odkryto aż trzy obrazy naniesione na siebie! Wszystkie przedstawiały skazanie Chrystusa na śmierć, ale każde w nieco inny sposób. Obecnie, po zakończeniu renowacji, uważny obserwator może dostrzec ślady poszczególnych obrazów po mistrzowsku połączone w jedno dzieło!

Bóg zapłać!
Patrząc na piękniejącą z roku na rok zabytkową kcyńską Kalwarię, nie sposób nie pomyśleć o dobrodziejach tego dzieła. A są nimi parafianie oraz pielgrzymi przybywający do kcyńskiego sanktuarium Krzyża. Środki finansowe pochodzą z dobrowolnych ofiar, które świadczą o miłości do Ukrzyżowanego Pana i szacunku dla świętego miejsca. Ksiądz proboszcz podkreśla, że prowadzenie prac renowacyjnych byłoby niemożliwe, gdyby nie zaangażowanie mieszkańców Kcyni i ofiarności sponsorów spoza parafii. Bóg zapłać!

14 września, święto Podwyższenia Krzyża Świętego, zawsze jest w Kcyni równocześnie dniem odpustu ku czci cudownego Pana Jezusa.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki