Logo Przewdonik Katolicki

Wielki znawca małych biedronek

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Próbuje pisać jak najprościej, chociaż jego wiersze wcale nie są proste i jednoznaczne; tę poezję nie do końca da się zrozumieć, trzeba ją wyczuć; to poezja wysokiego lotu, a jednocześnie bezpretensjonalna, prosta; to ten rodzaj poezji, która związana jest z ludzką skórą, ludzkim oddechem. Jest w niej coś, co można nazwać pokornym egzystowaniem Tak o twórczości ks. Jana...

Próbuje pisać jak najprościej, chociaż jego wiersze wcale nie są proste i jednoznaczne; tę poezję nie do końca da się zrozumieć, trzeba ją wyczuć; to poezja wysokiego lotu, a jednocześnie bezpretensjonalna, prosta; to ten rodzaj poezji, która związana jest z ludzką skórą, ludzkim oddechem. Jest w niej coś, co można nazwać pokornym egzystowaniem… Tak o twórczości ks. Jana Twardowskiego mówią Anna Dymna, Krzysztof Piesiewicz czy Krzysztof Zanussi. On sam zapewne machnąłby na to ręką. Był skromny – nie chciał przesłaniać Boga...

Ksiądz Jan Twardowski – człowiek wartości – tak zatytułowano konkurs organizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Bydgoszczy. Jest on elementem szkolnej debaty „Wartości i ideały w życiu człowieka”, którą zaplanowano na 7 kwietnia.

Konkurs swoim zakresem obejmuje znajomość życia i twórczości ks. Jana Twardowskiego. Mogą wziąć w nim udział uczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z terenów całej diecezji bydgoskiej. – Staramy się nie tylko rozpropagować poezję ks. Jana, ale przede wszystkim przesłanie jego twórczości. Chcemy, aby młodzież podzieliła się tym, jak odbiera oraz jak widzi sens ideałów w życiu człowieka – przyznaje organizator ks. Michał Damazyn.

Uczniowie gimnazjów będą musieli zilustrować przy pomocy dowolnej techniki (z wyjątkiem komputerowej) „Ideał człowieka według ks. Jana Twardowskiego” na podstawie wybranego wiersza lub przygotować prezentację multimedialną na temat „Człowiek, który pielęgnuje w sobie wartość, godny jest naśladowania”. Termin nadsyłania prac upływa 24 marca.

Wychowankowie szkół ponadgimnazjalnych wezmą udział w zmaganiach, które będą przebiegały w dwóch etapach. Pierwszy – odbędzie się 17 marca w placówkach, które do 10 marca zgłoszą chęć udziału w konkursie. Uczestnicy będą musieli rozwiązać test z wiedzy o życiu i twórczości poety. Drugi etap rozpocznie się 6 kwietnia. Wówczas uczniowie zaprezentują ustnie wypowiedź na temat „Oto wartość, która czyni człowieka – na podstawie twórczości ks. Jana Twardowskiego”. – Zapraszamy do udziału uczniów z całej diecezji. Myślę, że warto pamiętać o tak wielkim poecie. Był to człowiek niezwykłej prostoty i skromności nie tylko w sposobie życia, ale pisania i podchodzenia do różnych wartości i Pana Boga – dodaje ks. Damazyn.

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 7 kwietnia podczas debaty. Regulamin oraz szczegółowe informacje można uzyskać, pisząc na adres: ks. Michał Damazyn, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, ul. Nowodworska 13, 85-120 Bydgoszcz, z dopiskiem: konkurs „Człowiek Wartości” lub na adres mailowy: michaldamazyn@interia.pl.

Ostatni wiersz ks. Jana Twardowskiego

Módlcie się o miłosierdzie
dla mnie i dla wszystkich

Jezu, ufam Tobie

Zamiast śmierci
racz z uśmiechem
przyjąć Panie

pod Twe stopy
życie moje
jak różaniec

Warszawa, szpital przy ul. Banacha
18 stycznia 2006

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki