Logo Przewdonik Katolicki

Wspólna modlitwa

Lucyna Muniak
Fot.

Już od czternastu lat, 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, w Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. W Gnieźnie wzorem lat ubiegłych obchody diecezjalne zostały przełożone na niedzielę 12 lutego, aby jak najwięcej osób chorych, cierpiących i starszych mogło uczestniczyć w uroczystej Mszy św. w bazylice prymasowskiej, której...

Już od czternastu lat, 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, w Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Chorego.

W Gnieźnie wzorem lat ubiegłych obchody diecezjalne zostały przełożone na niedzielę 12 lutego, aby jak najwięcej osób chorych, cierpiących i starszych mogło uczestniczyć w uroczystej Mszy św. w bazylice prymasowskiej, której w tym roku przewodniczył bp Bogdan Wojtuś. W swej homilii odniósł się do hasła tegorocznego Dnia Chorego „Zdrowie psychiczne i godność człowieka”. – Otoczmy troską i miłością niepełnosprawnych umysłowo – apelował. Wskazał również na trudną sytuację osób niepełnosprawnych umysłowo w sferze prawnej, socjalnej, a także społecznej, przy jednoczesnym ciągłym wzroście liczby zachorowań. – Pan Jezus swoją miłością i miłosierdziem uczy nas, aby przekraczać granice, które dzielą ludzi. Również te granice, które są widoczne między chorymi i zdrowymi – tłumaczył wiernym bp Bogdan Wojtuś. – Zbawienie, które On przyniósł, jest dla wszystkich.

Biskup Wojtuś zwrócił także uwagę, że w modlitwie nie należy zapominać o wszystkich tych, którzy wspierają osoby chore w codziennej walce z cierpieniem i bólem. – Módlmy się także za tych, którzy opiekują się cierpiącymi. Za ich rodziny, wolontariuszy i pracowników służby zdrowia. Niech Maryja wspiera ich wszystkich i otacza swymi łaskami.

W niedzielnej Eucharystii, którą wspólnie z bp. Bogdanem Wojtusiem sprawowali ks. Jacek Dziel – dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, ks. Maciej Pacanowski – diecezjalny duszpasterz głuchoniemych oraz ks. kan. Jan Kasprowicz – proboszcz parafii katedralnej, uczestniczyli nie tylko chorzy, niepełnosprawni i osoby starsze, ich najbliżsi oraz członkowie stowarzyszeń organizacji działających na rzecz niepełnosprawnych, ale także przedstawiciele parlamentu i samorządowych władz miejskich i powiatowych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki