Logo Przewdonik Katolicki

Pełne zaufanie dla arcybiskupa

Błażej Tobolski
Fot.

Płoccy kapłani wystosowali protest przeciwko publikacji Gazety Polskiej, oskarżającej abp. Stanisława Wielgusa o ponaddwudziestoletnią współpracę ze służbami specjalnymi PRL-u. Artykuł Katarzyny Hejke i Przemysława Harczuka określają jako nierzetelny i niedopuszczalny z etycznego punktu widzenia. Podkreślają też, że zawiera treści nieprawdziwe i że sprzeniewierza...

Płoccy kapłani wystosowali protest przeciwko publikacji „Gazety Polskiej”, oskarżającej abp. Stanisława Wielgusa o ponaddwudziestoletnią współpracę ze służbami specjalnymi PRL-u. Artykuł Katarzyny Hejke i Przemysława Harczuka określają jako nierzetelny i niedopuszczalny z etycznego punktu widzenia. Podkreślają też, że zawiera treści nieprawdziwe i że sprzeniewierza się zasadom etyki zawodowej. Stwierdzają, że solidaryzują się z abp. Wielgusem, który przez siedem lat był pasterzem diecezji, i zapewniają, że jest dla nich niezmiennym autorytetem. Swoje poparcie, solidarność i pełne zaufanie dla osoby arcybiskupa warszawskiego zadeklarował również Watykan oraz polscy biskupi.

Komunikat watykańskiego Biura Prasowego, opublikowany 21 grudnia 2006 r.
Stolica Apostolska, decydując się na nominację nowego Arcybiskupa Metropolity Warszawy, wzięła pod uwagę wszystkie okoliczności jego życia, między innymi także związane z jego przeszłością. Oznacza to, że Ojciec Święty ma do abp. Stanisława Wielgusa pełne zaufanie i z całą świadomością powierzył mu misję pasterza archidiecezji warszawskiej.

Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski
W związku z oskarżeniami wysuwanymi przez polskie media pod adresem Księdza Arcybiskupa Stanisława Wielgusa, Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zwraca uwagę na publiczne naruszenie przez nie prawa do dobrego imienia konkretnej osoby.
Zaistniała sytuacja budzi tym większy niepokój, że staje się jaskrawym przykładem „dzikiej lustracji”. Jest ona szczególnie krzywdząca w przypadku duchownego, bowiem sam fakt rozmowy księdza z pracownikami komunistycznych służb bezpieczeństwa nie może świadczyć o niemoralnej współpracy, jako że niejednokrotnie miała ona charakter urzędowy, bądź też musiała być podjęta z racji naukowych czy duszpasterskich za zgodą jego biskupa. Apelujemy zatem o uszanowanie decyzji Ojca Świętego Benedykta XVI, który okazał zaufanie Nominatowi, powierzając mu urząd Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego.
Wyrażając słowa solidarności z Księdzem Arcybiskupem Stanisławem, polecamy Bogu jego osobę i powierzoną mu nową posługę.
Ufamy, że wywołany zamęt medialny nie zakłóci religijnej i rodzinnej atmosfery, towarzyszącej świętom Bożego Narodzenia.

abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
abp Stanisław Gądecki,
zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
bp Piotr Libera, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, dnia 20 grudnia 2006 r.


Oświadczenie kard. Stanisława Dziwisza z dnia 20 grudnia 2006 r.
Jestem głęboko poruszony doniesieniami w sprawie nowo mianowanego Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego. Wiemy dobrze, że przed każdą nową nominacją jest prowadzony szczegółowy proces kanoniczny, a zebrani biskupi i kardynałowie należący do rzymskiej kongregacji oceniają kandydaturę na podstawie zgromadzonych dokumentów. Po tej dogłębnej analizie Ojciec Święty podejmuje swoją suwerenną decyzję. Tak było również przy nominacji nowego metropolity warszawskiego abp. Stanisława Wielgusa. Dlatego też z powodu ostatnich doniesień przekazuję mu swoją solidarność i pełne zaufanie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki