Logo Przewdonik Katolicki

Dzień skupienia

Marcin Makohoński
Fot.

W sobotę 16 grudnia br. w parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie odbył się Dzień Skupienia dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Na początku spotkania ks. Franciszek Jabłoński omówił plan dnia skupienia oraz przedstawił program duszpasterski archidiecezji gnieźnieńskiej na rok 2007, który dotyczy odkrywania i pogłębiania powołania chrześcijańskiego realizowanego...

W sobotę 16 grudnia br. w parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie odbył się Dzień Skupienia dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej.

Na początku spotkania ks. Franciszek Jabłoński omówił plan dnia skupienia oraz przedstawił program duszpasterski archidiecezji gnieźnieńskiej na rok 2007, który dotyczy odkrywania i pogłębiania powołania chrześcijańskiego realizowanego w małżeństwie, kapłaństwie i życiu konsekrowanym oraz życiu w stanie wolnym i w pracy na misjach.

W kolejnej części dnia skupienia jeden z szafarzy przedstawił historię, założenia i formację Drogi Neokatechumenalnej, w którą jest zaangażowany od dwudziestu kilku lat. Zapoczątkował w ten sposób tradycję przedstawiania przez szafarzy wspólnot i ruchów, w których się angażują, aby w ten sposób zachęcać innych do znalezienia swojego miejsca w parafii – wspólnocie wspólnot.

Kolejnym etapem spotkania szafarzy była katecheza biblijna na temat perykopy o narodzeniu Jezusa z Ewangelii wg św. Łukasza. Wygłosił ją jeden z gnieźnieńskich biblistów, ks. dr Paweł Podeszwa, który w bardzo przystępny sposób wskazał na możliwości interpretacji tego tekstu, w którym wbrew pozorom jest dużo odniesień eucharystycznych. Ponadto ksiądz Podeszwa przedstawił inicjatywę „Dzieło Biblijne” realizowaną w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Po wysłuchaniu katechezy biblijnej szafarze przeszli do kaplicy Najświętszego Sakramentu, gdzie uczestniczyli we Mszy Świętej, którą odprawił ks. Franciszek Jabłoński. Na koniec Eucharystii szafarze otrzymali legitymacje ze zdjęciem.

Następnie ks. kan. Zbigniew Kapturczak, proboszcz parafii na gnieźnieńskich Winiarach, oprowadził szafarzy po kościele i kaplicy oraz przedstawił szczegółowo historię parafii oraz symbolikę niektórych rozwiązań architektonicznych i artystycznych, w które ten kościół jest szczególnie bogaty. Na koniec dnia skupienia szafarze spotkali się przy wspólnym posiłku na plebanii.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki