Logo Przewdonik Katolicki

Oddać wszystko

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

5 chlebów i 2 ryby z przypowieści o cudownym rozmnożeniu stały się głównym tematem rekolekcji dla kapłanów z diecezji bydgoskiej. Prowadził je ks. Waldemar Hanas, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej. W programie zaplanowano wspólną modlitwę, konferencje oraz medytacje. Spotkania odbywały się w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym im. św. Wojciecha na Piaskach....

„5 chlebów i 2 ryby” z przypowieści o cudownym rozmnożeniu stały się głównym tematem rekolekcji dla kapłanów z diecezji bydgoskiej. Prowadził je ks. Waldemar Hanas, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej. W programie zaplanowano wspólną modlitwę, konferencje oraz medytacje.

Spotkania odbywały się w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym im. św. Wojciecha na Piaskach. Rekolekcjonista skupił się na przesłaniu, jakie niesie ze sobą słowo „wszystko”. Podkreślił, że ludzie – oddając Jezusowi pięć chlebów i ryby, czyli wszystko – otrzymali w zamian wielką obfitość. – Za tym słowem „wszystko” kryje się głębia. Kiedy kapłan odda Bogu i ludziom wszystko, co posiada zdolności, umiejętności, czas i dyspozycyjność – to Stwórca będzie to błogosławił i przemieniał w obfitość – powiedział.

Ksiądz Hanas podkreślił, że w codziennej realizacji jest to bardzo trudne, ponieważ w kapłanach – tak jak w innych ludziach – tkwi przekonanie, że mają prawo do prywatności. – Rzadko myślimy o tym, że wypoczynek, spotkanie koleżeńskie czy realizacja hobby mogą również być służbą dla Chrystusa i mieścić się w określeniu „wszystko” – stwierdził. Rekolekcjonista zachęcił także kapłanów, aby byli przykładem dla swoich wiernych i parafian.

Wśród słuchaczy znalazł się m.in. ks. Roman Jakubowski z Wysokiej. – Bardzo istotne jest to, aby kapłan potrafił się również zatrzymać i wsłuchać w przesłanie, które pozwoli jemu na jeszcze lepszą realizację powołania. Na ogół to my przekazujemy słowo Boże, a teraz jest odwrotnie. Budując swoje życie i pracę na Chrystusie, w pewien sposób możemy być wszystkim dla wszystkich – powiedział.

Diecezjalne rekolekcje dla kapłanów odbywają się trzy razy do roku. Dotychczas głosili je m.in. kard. Henryk Gulbinowicz oraz ojciec Leon Knabit.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki