Logo Przewdonik Katolicki

Na Golgocie się nie kończy

Hubert Kubica
Fot.

Z ks. Szymonem Stułkowskim, pomysłodawcą wydania kartki i autorem medytacji komentującej obraz, rozmawia Hubert Kubica Ten obraz pomaga mi zrozumieć własne życie, które jest drogą napisał ksiądz w swojej medytacji. Motyw drogi każdy z nas powinien interpretować z perspektywy własnego życia. Obraz pozwala spojrzeć na tajemnicę Bożego Narodzenia w...

Z ks. Szymonem Stułkowskim, pomysłodawcą wydania kartki i autorem medytacji komentującej obraz, rozmawia Hubert Kubica

„Ten obraz pomaga mi zrozumieć własne życie, które jest drogą” – napisał ksiądz w swojej medytacji.
– Motyw drogi każdy z nas powinien interpretować z perspektywy własnego życia. Obraz pozwala spojrzeć na tajemnicę Bożego Narodzenia w kontekście powołania, jakie Jezus otrzymał od Ojca, by stać się człowiekiem i odkupić świat przez swoją zbawczą śmierć.

Kartka związana jest z tematem roku duszpasterskiego – „Przypatrzmy się powołaniu naszemu” – rozpoczętego w pierwszą niedzielę Adwentu.

– Pan Bóg zaprasza nas na konkretną drogę życiowego powołania, na której towarzyszy nam Chrystus. Idziemy, tak jak On, od narodzenia w stronę Golgoty, gdzie czeka nas śmierć. Tam jednak nasze życie się nie kończy. Choć na obrazie droga nagle się urywa, to jednak wije się dalej i prowadzi nas do domu Ojca.

Skąd pomysł, aby wydać kartkę i napisać do niej medytację?

– Idea wydania kartki z medytacją jest kontynuacją projektu z Wielkiego Czwartku, kiedy to ok. 60 tys. ludzi otrzymało ilustrację do czytanej tego dnia Ewangelii. Wówczas pojawiły się sugestie, aby przygotować tematyczny obrazek na odwiedziny duszpasterskie.

Obrazek trafi do wielu domów. Księża będą go rozdawać swoim parafianom podczas kolędy...

– Chciałbym, aby uczył modlitwy myślnej, medytacji słowa Bożego, a także czytania Biblii za pomocą obrazu.

Oprócz kartki jest jeszcze kieszonkowa Ewangelia św. Marka.

– Obraz i Ewangelia wzajemnie się uzupełniają. Przesłaniem Ewangelii św. Marka jest wezwanie Jezusa, by pójść za Nim stając się Jego uczniami. Motyw drogi ukazanej na obrazie zachęca, by podjąć to zaproszenie. Ewangelię św. Marka czytaliśmy przez miniony rok na Mszach św. niedzielnych. To kieszonkowe wydanie zachęca, by zabrać ją teraz na drogę codziennego życia, mieć ją przy sobie i rozważać.

„Ten obraz pomaga mi zrozumieć własne życie, które jest drogą. Ona wije się od narodzin przez życiowe «pory roku», aby dojść do mojej Golgoty, do progu śmierci. Tam urywa się droga mojej ziemskiej pielgrzymki. Za wzgórzem krzyży widoczny jest świat, którego nie dostrzegam w szczegółach. Patrzę jednak bez lęku w tę przyszłość, bo Jezus Chrystus wyprzedził mnie (por. Mk 10,32) i przeszedł tą drogę przede mną. Moje życie jest drogą, która zaczyna się w Bogu. On mnie prowadzi i ku Niemu podążam”.

Fragment medytacji ks. Szymona dołączony do kartki


Kartkę świąteczną z reprodukcją obrazu Bożego Narodzenia autorstwa niemieckiej autorki Beate Heinen wydała Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha.

Ilustracja przedstawia żłóbek z Maryją, Józefem i Dzieciątkiem oraz drogę, która wiedzie na Golgotę. Wędrują nią trzy osoby, jednak nie wiemy, kim są. Za Golgotą droga pozornie się kończy, jednak pastelowe barwy nieba świadczą o tym, że może być inaczej. Kartka w Księgarni św. Wojciecha kosztuje 1,50 zł. Oprócz niej można również nabyć kieszonkowe wydanie Ewangelii św. Marka w tłumaczeniu Biblii Poznańskiej w cenie 2,90 zł.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki