Logo Przewdonik Katolicki

"Tu es Petrus" na Kujawach

Marcin Makohoński
Fot.

W niedzielę 19 listopada w hali widowiskowo-sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu odbyła się prezentacja oratorium Tu es Petrus autorstwa Piotra Rubika. Koncert dedykowany był pamięci Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Jak mówi Zbigniew Książek, autor tekstu do oratorium, jest ono poetycką opowieścią o trzech najważniejszych tajemnicach świata: stworzeniu,...

W niedzielę 19 listopada w hali widowiskowo-sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu odbyła się prezentacja oratorium „Tu es Petrus” autorstwa Piotra Rubika. Koncert dedykowany był pamięci Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki.

Jak mówi Zbigniew Książek, autor tekstu do oratorium, jest ono poetycką opowieścią o trzech najważniejszych tajemnicach świata: stworzeniu, krzyżu i miłości. Jest to jednocześnie poetycka opowieść o trzech największych problemach XXI wieku: głodzie i bogactwie, wojnie i pokoju, nienawiści i ładzie serca. To także opowieść o Janie Pawle II.

W inowrocławskim wykonaniu oratorium uczestniczyli: Dorota Marczyk, Joanna Słowińska, Olga Szomańska, Przemysław Branny, Janusz Radek, Maciej Miecznikowski oraz w roli narratora Igor Michalski. Solistom akompaniował Chór Akademii Świętokrzyskiej, Chór Fermata i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej z Kielc – pod dyrekcją kompozytora Piotra Rubika. Gościem honorowym koncertu była Marianna Popiełuszko, matka śp. ks. Jerzego Popiełuszki. Jej też dedykowano jedną z pieśni oratorium.

Inowrocławski koncert zgromadził blisko 1500 słuchaczy. Ponad-dwugodzinny występ zakończył się gromkim aplauzem zachwyconej publiczności, a artyści kilkakrotnie bisowali. – Tego koncertu nie dało się słuchać, trzeba go było kontemplować, po prostu przeżyć – mówili słuchacze z Gniezna. Organizatorami koncertu byli: Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza w Przysieku, Stefan Łuczak Gospodarstwo Nasienne Rąbinek-Inowrocław oraz OSiR w Inowrocławiu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki