Logo Przewdonik Katolicki

Zebranie Episkopatu

Błażej Tobolski
Fot.

Powołanie Komisji Historycznej, duszpasterstwo współczesnej rodziny i wychowanie młodzieży to główne tematy 337. zebrania plenarnego Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie w dniach 18-19 października. Komisja Historyczna Biskupi powołali Komisję Historyczną do zbadania działań służb bezpieczeństwa PRL wobec duchownych. W końcowym komunikacie biskupi napisali:...

Powołanie Komisji Historycznej, duszpasterstwo współczesnej rodziny i wychowanie młodzieży – to główne tematy 337. zebrania plenarnego Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie w dniach 18-19 października.

Komisja Historyczna
Biskupi powołali Komisję Historyczną do zbadania działań służb bezpieczeństwa PRL wobec duchownych. W końcowym komunikacie biskupi napisali: „W dzisiejszym suwerennym i demokratycznym kraju trzeba pamiętać, że działania przestępczej machiny tajnych służb komunistycznego państwa do roku 1989 zmuszały przez szantaż i groźby do współpracy niektórych świeckich i duchownych. Dopiero w takim kontekście wolno rozpatrywać pojedyncze przypadki zwerbowanych do współpracy ze służbami bezpieczeństwa”.

Przewodniczący KEP abp Józef Michalik podkreślił natomiast, że nie będzie oczyszczenia w narodzie, jeśli to oczyszczenie dotykać będzie tylko jedną kategorię obywateli – księży, z pominięciem np. dziennikarzy czy adwokatów.

Duszpasterstwo młodzieży
Biskupi zwrócili uwagę na problemy, jakie przeżywa współczesna polska rodzina, także z powodu licznej emigracji zarobkowej. Wiele miejsca poświęcono zwłaszcza duszpasterstwu młodzieży studiującej. „Mając świadomość, że wychowanie młodych w rodzinach i praca z młodzieżą w parafii jest najlepszym przygotowaniem do małżeństwa i założenia rodziny, biskupi postanowili problemom tego duszpasterstwa poświęcić osobną sesję plenarną w czerwcu przyszłego roku”, czytamy w komunikacie. Biskupi zadecydowali o powołaniu przy Konferencji Episkopatu Rady ds. Młodzieży. Będzie ona koordynowała i inspirowała wszystkie formy duszpasterstwa młodzieży szkolnej i studenckiej.

Szkolne koła Caritas
Podczas obrad sporo miejsca biskupi poświęcili charytatywnej posłudze Kościoła. W końcowym komunikacie słowa szczególnego uznania skierowali do młodzieży, która zaangażowała się w szkolne koła Caritas i rozwijający się wolontariat. Gościem spotkania był abp Paul Cordes, przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum”. Przypomniał on, że Słowo Boże, sakrament i miłość są trzema podstawowymi funkcjami Kościoła; wykluczenie jednej z nich byłoby zubożeniem posłannictwa.

Zmiany personalne
Bp Józef Guzdek został mianowany delegatem Episkopatu ds. ruchów „L' Arche” i „Wiara i Światło”. Przewodniczącym Rady Programowej Radia Maryja został ks. prof. Jerzy Troska z Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu. Gremium to opuścił po swojej nominacji na biskupa zamojsko-lubaczowskiego bp Wacław Depo.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki