Logo Przewdonik Katolicki

Święte Słowo Boga

Błażej Tobolski
Fot.

Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II jest publicznym stowarzyszeniem wiernych erygowanym przez Konferencję Episkopatu Polski. Jego celem jest pogłębianie rozumienia Objawienia Pańskiego w świetle Pisma Świętego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie. Podobne inicjatywy powstały na Zachodzie już dawno i rozwijają się, w różny...

Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II jest publicznym stowarzyszeniem wiernych erygowanym przez Konferencję Episkopatu Polski. Jego celem jest pogłębianie rozumienia Objawienia Pańskiego w świetle Pisma Świętego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie.

Podobne inicjatywy powstały na Zachodzie już dawno i rozwijają się, w różny sposób propagując i rozszerzając znajomość Pisma Świętego wśród wiernych. W Polsce pomysł utworzenia Dzieła Biblijnego zrodził się jeszcze w czasach PRL-u. Jednak dopiero obecnie udało się go zrealizować – 14 października w katedrze wrocławskiej uroczyście zainaugurowano jego ogólnopolską działalność.

Papieskie Dzieło
Inauguracja odbyła się w łączności z obchodzonym 15 października Dniem Papieskim. Dzieło ma bowiem ścisły związek z osobą Jana Pawła II, który mu patronuje.

– Dla Papieża w jego głoszeniu Ewangelii Pismo Święte było czymś fundamentalnym – wyjaśniał ten związek o. dr Marian Bernard Arndt, biblista z Zakonu Braci Mniejszych, moderator Dzieła w archidiecezji wrocławskiej. – On podczas swojego pontyfikatu odkrywał sens Słowa Bożego. I mimo że sam nie był z wykształcenia biblistą, widział, że cała wiara opiera się na Piśmie Świętym i ciągle się do niego odwoływał. Abp Marian Gołębiewski, delegat Konferencji Episkopatu Polski do Dzieła Biblijnego, nazwał nawet Jana Pawła II wprost „Papieżem Pisma Świętego”.

Podczas sesji naukowej, odbywającej się w dniu inauguracji, w której uczestniczyli bibliści odpowiedzialni za Dzieło w poszczególnych diecezjach Polski, przypomniano m.in. jego najważniejsze cele. Należy do nich opracowywanie komentarzy do Pisma Świętego, organizowanie konferencji, wystaw i konkursów biblijnych, współpraca z ośrodkami apostolstwa biblijnego, szkołami i uczelniami, a także działalność szkoleniowa w zakresie języków i nauk biblijnych.

Nie wystarczy mieć
Samo posiadanie przez katolików Pisma Świętego w swoich domach, choć jest powszechne, to jednak nie wystarczy, aby żyć jego treściami. O tym przypominał abp Marian Gołębiewski, zwracając uwagę na potrzebę poznania Słowa Bożego, prowadzącego do umiłowania go, czemu ma pomóc Dzieło Biblijne poprzez podejmowane w poszczególnych diecezjach inicjatywy.

– Słowo Boże nie wciela się w naszą rzeczywistość dla zaspokojenia naszej ciekawości, ale po to, by w każdym szczególe mówić nam o Bogu. Bóg jest sensem Pisma Świętego. Ludzie i wydarzenia pojawiają się tam tylko po to, by dać świadectwo Bogu. Choć jednocześnie Biblia mówi też wszystko, co konieczne o człowieku. Nie ma innej książki na świecie, która by człowiekowi mówiła więcej, pełniej i głębiej o tym, kim jest, skąd się wziął i dokąd zmierza, jaki jest sens jego egzystencji i co ma robić ze swoim życiem. Dzięki czytaniu Pisma Świętego lepiej rozumiemy samych siebie. Nabieramy głębszego sensu – mówił podczas tegorocznego zjazdu biblistów w Kaliszu abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący KEP, odnosząc się m.in. do kwestii powstającego w Polsce Dzieła Biblijnego.

Dlatego niezbędny jest wciąż pogłębiany kontakt ze Słowem Bożym, obecnym w naszym codziennym życiu i wskazującym w nim właściwą drogę. Jego konsekwencją jest natomiast wewnętrzna przemiana człowieka, jego pełne otwarcie się na Słowo Boga. Do tej przemiany myślenia i serc ma również przygotowywać Dzieło Biblijne. Ma ono zachęcać do stałej formacji i umożliwiać ją. Bowiem dzięki pogłębianiu wiedzy religijnej i rozwijaniu ducha modlitwy, przez pobożną i świadomą lekturę Pisma Świętego, umacnia się również i wzrasta nasza wiara.

Korzystałem m.in. z oficjalnej strony Dzieła Biblijnego w Polsce: www.biblista.pl

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki