Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II jest publicznym stowarzyszeniem wiernych erygowanym przez Konferencję Episkopatu Polski. Jego celem jest pogłębianie rozumienia Objawienia Pańskiego w świetle Pisma Świętego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie.
Podobne inicjatywy powstały na Zachodzie już dawno i rozwijają się, w różny sposób propagując i rozszerzając znajomość Pisma Świętego wśród wiernych. W Polsce pomysł utworzenia Dzieła Biblijnego zrodził się jeszcze w czasach PRL-u. Jednak dopiero obecnie udało się go zrealizować – 14 października w katedrze wrocławskiej uroczyście zainaugurowano jego ogólnopolską działalność.
Papieskie Dzieło
Inauguracja odbyła się w łączności z obchodzonym 15 października Dniem Papieskim. Dzieło ma bowiem ścisły związek z osobą Jana Pawła II, który mu patronuje.
– Dla Papieża w jego głoszeniu Ewangelii Pismo Święte było czymś fundamentalnym – wyjaśniał ten związek o. dr Marian Bernard Arndt, biblista z Zakonu Braci Mniejszych, moderator Dzieła w archidiecezji wrocławskiej. – On podczas swojego pontyfikatu odkrywał sens Słowa Bożego. I mimo że sam nie był z wykształcenia biblistą, widział, że cała wiara opiera się na Piśmie Świętym i ciągle się do niego odwoływał.
Abp Marian Gołębiewski, delegat Konferencji Episkopatu Polski do Dzieła Biblijnego, nazwał nawet Jana Pawła II wprost „Papieżem Pisma Świętego”.
Podczas sesji naukowej, odbywającej się w dniu inauguracji, w której uczestniczyli bibliści odpowiedzialni za Dzieło w poszczególnych diecezjach Polski, przypomniano m.in. jego najważniejsze cele. Należy do nich opracowywanie komentarzy do Pisma Świętego, organizowanie konferencji, wystaw i konkursów biblijnych, współpraca z ośrodkami apostolstwa biblijnego, szkołami i uczelniami, a także działalność szkoleniowa w zakresie języków i nauk biblijnych.
Nie wystarczy mieć
Samo posiadanie przez katolików Pisma Świętego w swoich domach, choć jest powszechne, to jednak nie wystarczy, aby żyć jego treściami. O tym przypominał abp Marian Gołębiewski, zwracając uwagę na potrzebę poznania Słowa Bożego, prowadzącego do umiłowania go, czemu ma pomóc Dzieło Biblijne poprzez podejmowane w poszczególnych diecezjach inicjatywy.
– Słowo Boże nie wciela się w naszą rzeczywistość dla zaspokojenia naszej ciekawości, ale po to, by w każdym szczególe mówić nam o Bogu. Bóg jest sensem Pisma Świętego. Ludzie i wydarzenia pojawiają się tam tylko po to, by dać świadectwo Bogu. Choć jednocześnie Biblia mówi też wszystko, co konieczne o człowieku. Nie ma innej książki na świecie, która by człowiekowi mówiła więcej, pełniej i głębiej o tym, kim jest, skąd się wziął i dokąd zmierza, jaki jest sens jego egzystencji i co ma robić ze swoim życiem. Dzięki czytaniu Pisma Świętego lepiej rozumiemy samych siebie. Nabieramy głębszego sensu – mówił podczas tegorocznego zjazdu biblistów w Kaliszu abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący KEP, odnosząc się m.in. do kwestii powstającego w Polsce Dzieła Biblijnego.
Dlatego niezbędny jest wciąż pogłębiany kontakt ze Słowem Bożym, obecnym w naszym codziennym życiu i wskazującym w nim właściwą drogę. Jego konsekwencją jest natomiast wewnętrzna przemiana człowieka, jego pełne otwarcie się na Słowo Boga. Do tej przemiany myślenia i serc ma również przygotowywać Dzieło Biblijne. Ma ono zachęcać do stałej formacji i umożliwiać ją. Bowiem dzięki pogłębianiu wiedzy religijnej i rozwijaniu ducha modlitwy, przez pobożną i świadomą lekturę Pisma Świętego, umacnia się również i wzrasta nasza wiara.
Korzystałem m.in. z oficjalnej strony Dzieła Biblijnego w Polsce: www.biblista.pl