Logo Przewdonik Katolicki

Solidarni z Kościołem

Błażej Tobolski
Fot.

Sekretarz pomocniczy watykańskiej Kongregacji Ewangelizacji Narodów i przewodniczący Papieskich Dzieł Misyjnych, polski palotyn abp Henryk Hoser odprawił uroczystą Mszę św. w poznańskiej katedrze z okazji Niedzieli Misyjnej, obchodzonej tradycyjnie, w tym roku po raz 80., przez Kościół katolicki. Na początku Mszy św. metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący...

Sekretarz pomocniczy watykańskiej Kongregacji Ewangelizacji Narodów i przewodniczący Papieskich Dzieł Misyjnych, polski palotyn abp Henryk Hoser odprawił uroczystą Mszę św. w poznańskiej katedrze z okazji Niedzieli Misyjnej, obchodzonej tradycyjnie, w tym roku po raz 80., przez Kościół katolicki.

Na początku Mszy św. metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że Poznań był miejscem, „dokąd przed z górą tysiącem lat przybyli pierwsi misjonarze na piastowskie ziemie”.

W homilii abp Hoser oddał hołd żyjącemu w XIX w. kard. Mieczysławowi Ledóchowskiemu, byłemu metropolicie Gniezna i Poznania, którego u schyłku życia papież Leon XIII mianował prefektem Kongregacji Rozkrzewiania Wiary. Jest on pierwszym i jedynym do tej pory Polakiem, który stanął na czele najwyższego urzędu Stolicy Apostolskiej, zajmującego się działalnością misyjną Kościoła. Watykański dostojnik podziękował też wiernym za ofiary pieniężne złożone podczas Niedzieli Misyjnej na rzecz misji. – W ten sposób powstaje Międzynarodowy Fundusz Solidarności, który jest rozdzielany przez Papieskie Dzieła Misyjne, wspierając młode Kościoły bardzo szybko wzrastające w Afryce, Azji, w Ameryce i Oceanii – poinformował abp Hoser.

Na zakończenie Mszy św. abp Gądecki złożył urodzinowe życzenia modlącej się w świątyni 95-letniej doktor Wandzie Błeńskiej, która przez 42 lata jako świecka misjonarka leczyła chorych na trąd w Afryce.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki