Błogosławieni miłosierni

Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Miłosierdzia św. Wincentego Paulo obchodzi w tym roku 150. rocznicę istnienia. Z tej okazji, 15 października, w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana była Msza św. dziękczynna, której przewodniczył bp Bogdan Wojtuś. List z gratulacjami i życzeniami dalszej owocnej pracy przesłał także abp Henryk Muszyński.



Chrześcijanie tworzący instytucje charytatywne...
Czyta się kilka minut

Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo obchodzi w tym roku 150. rocznicę istnienia. Z tej okazji, 15 października, w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana była Msza św. dziękczynna, której przewodniczył bp Bogdan Wojtuś. List z gratulacjami i życzeniami dalszej owocnej pracy przesłał także abp Henryk Muszyński.

Chrześcijanie tworzący instytucje charytatywne w Kościele kierują się – jak ujmuje to Papież Benedykt XVI – sercem, które widzi. Życzę, by Pan Jezus stale otwierał wasze serca na bliźnich i ustawicznie budził w nich miłość ku wszystkim potrzebującym i ubogim duchowo i materialnie. Niech wiele osób, doświadczając przez was bogactwa człowieczeństwa i chrześcijańskiej miłości, doznaje radości, szczęścia i otwiera się na wartości nieprzemijające – napisał w liście abp Henryk Muszyński, który tego dnia uczestniczył w uroczystościach jubileuszowych w Skarboszewie.

Na wzór Chrystusa

We Mszy św., prócz członkiń Stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo oraz patronujących jego działalności sióstr szarytek, uczestniczyli także licznie mieszkańcy Gniezna, przedstawiciele lokalnych władz oraz reprezentanci miejscowych organizacji charytatywnych. Oprawę muzyczną Eucharystii przygotowała Schola św. Ojca Pio z parafii farnej w Gnieźnie. Bp Bogdan Wojtuś, nawiązując w homilii do obchodzonego 15 października Dnia Papieskiego, wskazał na Jana Pawła II jako wielkiego współczesnego głosiciela i świadka Bożego miłosierdzia. Podkreślił również, że Bóg objawił najpełniej swoje miłosierdzie w Jezusie Chrystusie, który przeszedł przez ziemię dobrze czyniąc. – Naśladujmy Go i bądźmy miłosierni, a sami miłosierdzia dostąpimy – mówił. Przypomniał także postać patrona Stowarzyszenia św. Wincentego à Paulo – założyciela Zgromadzenia Księży Misjonarzy, Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia (szarytek) oraz pośrednio świeckiej organizacji niosącej pomoc najuboższym. W Gnieźnie powstała ona w 1856 roku za sprawą ks. Ksawerego Dublińskiego i funkcjonowała pod nazwą Stowarzyszenia Pań Miłosierdzia. Zawiesiło ono swoją działalność w czasie II wojny światowej, a po jej zakończeniu działało nieoficjalnie. Oficjalnie organizację reaktywowano dopiero w 1992 roku pod nazwą Stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo.

W miarę możliwości

W chwili obecnej stowarzyszenie skupia blisko czterdzieści członkiń, które wspierają prowadzoną przez gnieźnieńskie szarytki jadłodajnię dla bezdomnych, organizują letnie i zimowe półkolonie dla dzieci oraz otaczają opieką chorych i samotnych. Pomagają również w przygotowaniu wigilijnych wieczerz i wielkanocnych śniadań we wspomnianej już stołówce dla bezdomnych, która w Gnieźnie nazywana jest popularnie ,,jadłodajnią u siostry Felicji”. Jak mówi Maria Ćwiklińska – prezes stowarzyszenia, potrzeby są ogromne, dużo większe niż możliwości, na szczęście nie brakuje ludzi mogących i chcących pomóc. Gorzej z następczyniami, które w przyszłości przejęłyby pałeczkę i kontynuowały zapoczątkowane przed 150 laty dzieło.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 44/2006