Logo Przewdonik Katolicki

Wbrew narodowej amnezji

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

W Bydgoszczy 26 września otwarto i poświęcono Muzeum Wolności i Solidarności, które w zamyśle pomysłodawców ma być wyrazem sprzeciwu wobec politycznego programu narodowej amnezji, od 15 lat będącego zmorą Polaków. Na wystawie można zobaczyć dziesiątki zdjęć i dokumentów oraz instalacje i obrazy m.in. Edwarda Dwurnika. Wyjątkowym eksponatem...

W Bydgoszczy 26 września otwarto i poświęcono Muzeum Wolności i Solidarności, które – w zamyśle pomysłodawców – ma być „wyrazem sprzeciwu wobec politycznego programu narodowej amnezji, od 15 lat będącego zmorą Polaków”. Na wystawie można zobaczyć dziesiątki zdjęć i dokumentów oraz instalacje i obrazy m.in. Edwarda Dwurnika. Wyjątkowym „eksponatem” jest rekonstrukcja bramy Stoczni Gdańskiej.

Muzeum mieści się w siedzibie hotelu Park, który bezpłatnie użyczył swoich pomieszczeń. Halina Pietraszek, działaczka „Solidarności”, po prostu „musiała znaleźć miejsce dla takiego przedsięwzięcia”. – W latach 80. razem z mężem produkowaliśmy znaczki związku. Z tego powodu, będąc matką trójki dzieci, nie przespałam wielu nocy. Teraz pragnę, aby to muzeum służyło młodszemu pokoleniu, aby przekazywało prawdę historyczną – przyznaje dyrektor hotelu.

Twórcami MWiS są Sebastian Malinowski i Adam Gajewski. Rok temu, na 25-lecie powstania „Solidarności”, zorganizowali w Muzeum Okręgowym wystawę „Rejs ku wolności”. Zainteresowanie bydgoszczan przerosło wszelkie oczekiwania. Wówczas zrodziło się pragnienie, by stworzyć stałą ekspozycję. Malinowski, na co dzień nauczyciel historii, tłumaczy, że muzeum ma mieć przede wszystkim charakter edukacyjny. – Chcemy w atrakcyjny sposób pokazywać dzieje Polski, zapraszając uczniów i studentów na lekcje historii. Będziemy także wydawać zeszyty historyczne. Pokażemy w nich działalność polskiej opozycji.

Adam Gajewski, dziennikarz „Przewodnika Katolickiego”, podkreśla, że „warto pamiętać o przemianach, z których wciąż możemy być dumni”. – Nasz zryw zmienił Polskę i Europę, a muzeum ma być przypomnieniem, że wolność została wywalczona i okupiona wieloma ofiarami – dodaje. Swojego zadowolenia nie krył obecny podczas otwarcia MWiS Jan Rulewski – legenda polskiej „Solidarności”. – Ten dzień jest świętem dla naszego miasta, a samo muzeum mówi o polskim heroizmie, służy przede wszystkim prawdzie. Przez nasze województwo przebiegały ścieżki działalności związkowej oraz niezwykłe szlaki męczeństwa, jak choćby ten związany z ks. Jerzym Popiełuszką.

Muzeum Wolności i Solidarności tworzą trzy ekspozycje. Pierwsza – „Granice trudnej historii” – prezentuje wystawę użyczoną przez wrocławski oddział IPN, zatytułowaną „Zgasło słoneczko ludzkości”. – Ukazuje ona śmierć Stalina w propagandzie Polski Ludowej – tłumaczy Malinowski. Druga część ukazuje sztukę artystów z lat 60., 70. i 80. Znajdują się na niej instalacje i grafiki autorstwa Andrzeja Nowackiego, Grzegorza Pleszyńskiego oraz Edwarda Dwurnika. Trzecia część gromadzi dokumenty, zdjęcia oraz powiększone – tytułowe strony gazet. – Docieramy do repliki bramy Stoczni Gdańskiej, a biało-czerwona symbolika ścian mówi nam, że jesteśmy w zwycięskiej przestrzeni – dodaje Malinowski.

Muzeum Wolności i Solidarności jest już obecne w Internecie na stronie www.muzeumwolnosci.pl.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki