Logo Przewdonik Katolicki

Takich domów trzeba więcej

Barbara Sawic
Fot.

Wspólnota wiernych z parafii św. Józefa w Szpetalu Górnym chlubi się posiadaniem oratorium. 5 października upłynie miesiąc od dnia, w którym biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering w obecności dziekana dekanatu szpetalskiego ks. Henryka Wysockiego, proboszcza ks. Dariusza Fabisiaka i parafian dokonał poświęcenia tego miejsca, słusznie nazywanego żywym pomnikiem Jana Pawła II. Uroczystość...

Wspólnota wiernych z parafii św. Józefa w Szpetalu Górnym chlubi się posiadaniem oratorium. 5 października upłynie miesiąc od dnia, w którym biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering w obecności dziekana dekanatu szpetalskiego ks. Henryka Wysockiego, proboszcza ks. Dariusza Fabisiaka i parafian dokonał poświęcenia tego miejsca, słusznie nazywanego żywym pomnikiem Jana Pawła II.

Uroczystość połączono z inauguracją roku szkolnego. Nic w tym dziwnego – oratorium służyć będzie przede wszystkim uczniom Szkoły Podstawowej w Szpetalu. Przed godz. 9 przybyli oni z dyrekcją i gronem pedagogicznym do kościoła, by uczestniczyć we Mszy św., którą w ich intencji odprawił pasterz diecezji. W murach świątyni księdza biskupa powitali dyrektorka szkoły Mirella Kwiatkowska z uczniami, a następnie ksiądz proboszcz. W Eucharystii uczestniczyli goście: wspomniany już ks. Henryk Wysocki, przedstawiciele władz gminnych z wójtem Janem Krzyżanowskim na czele oraz sponsorzy oratorium, wśród nich małżeństwo Mirosław i Wioletta Szklarczykowie.

Na zakończenie liturgii ks. bp Mering udzielił uczniom i pracownikom szkoły błogosławieństwa na nowy rok szkolny. Później wszyscy przeszli do pobliskiego budynku, w którym mieści się Oratorium im. Jana Pawła II. Historia domu jest następująca: pierwotnie służył on jako plebania, w latach II wojny światowej zajmowali go hitlerowcy, po 1945 r. z powrotem stał się siedzibą plebanii, a w latach 90. ub. wieku pobierały w nim naukę dzieci (trzy klasy). Po rozbudowie głównego budynku szkoły obiekt zwrócono parafii.

Ostatnio dom został wyremontowany i zmodernizowany. Na blisko trzystumetrową powierzchnię składają się sale: spotkań i kominkowa oraz obszerne pomieszczenie na świetlicę środowiskową. Obok oratorium zbudowano boiska do piłki siatkowej, koszykówki i futbolu. Ksiądz biskup Mering dokonał obrzędu poświęcenia oratorium, po czym udano się do szkoły, gdzie odbył się program artystyczny w wykonaniu uczniów.

Na pamiątkę spotkania pasterz diecezji otrzymał pejzaż przedstawiający kościół i oratorium w Szpetalu Górnym autorstwa jednej z parafianek. Obdarowany nie krył radości z uczestnictwa w tak doniosłym dla wspólnoty wydarzeniu i raz jeszcze wszystkim błogosławił. Na zakończenie wziął udział w spotkaniu z gronem pedagogicznym i władzami samorządowymi.

Niezwykle budujące jest to, że nie brak wśród nas ludzi ofiarnych, wrażliwych na potrzeby innych. Tacy właśnie ludzie, z Bożą pomocą sprawili, że w Szpetalu Górnym rozpoczyna działalność Oratorium im. Jana Pawła II. Wkładając w tę pracę całe serce zaświadczyli też, jak bardzo bliska jest im ich mała ojczyzna – parafia.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki