Logo Przewdonik Katolicki

Stąd nasz ród

Katarzyna Renn
Fot.

W dniach 16-17 września w Wielkopolsce odbywały się Europejskie Dni Dziedzictwa Archeologicznego, nawiązujące do początków państwa polskiego i chrześcijaństwa. Zwiedzający mogli wziąć udział we Mszach św. odprawianych na terenie wczesnośredniowiecznych grodów oraz uczestniczyć w życiu codziennym ich mieszkańców. Była to niezapomniana żywa lekcja historii, atrakcyjna...

W dniach 16-17 września w Wielkopolsce odbywały się Europejskie Dni Dziedzictwa Archeologicznego, nawiązujące do początków państwa polskiego i chrześcijaństwa.

Zwiedzający mogli wziąć udział we Mszach św. odprawianych na terenie wczesnośredniowiecznych grodów oraz „uczestniczyć” w życiu codziennym ich mieszkańców. Była to niezapomniana żywa lekcja historii, atrakcyjna nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci i młodzieży.

Msza św. w kaplicy-baptysterium
Inauguracja uroczystości odbyła się na Ostrowie Lednickim w kaplicy-palatium, wzniesionej za czasów Mieszka I. Rozpoczęła się Mszą św., którą celebrował metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński. Po wysłuchaniu pieśni „Gaude Mater Poloniae” w wykonaniu ,,Poznańskich Słowików” pod dyrekcją Stefana Stuligrosza ks. arcybiskup przywitał zgromadzonych. Przypomniał, że wiara zakotwiczona w tę ziemię przetrwała. Słowa homilii wygłosił bp Grzegorz Balcerek, którego zdaniem dobrze się stało, „że dzisiaj sprawowana jest Eucharystia w tym miejscu, ponieważ widzimy wysiłek wielu pokoleń przed nami i tych, którzy strzegą skarbu dziedzictwa archeologicznego”.

Po sobotniej Mszy św., a także następnego dnia turyści zwiedzający Ostrów Lednicki i wystawy archeologiczne mogli zapoznać się z życiem codziennym mieszkańców grodu piastowskiego, które pragnęli przybliżyć studenci pasjonujący się archeologią doświadczalną, albo zagościć w obozie wojów piastowskich, zwiedzając chaty i zbrojownie. Równocześnie imprezy plenerowe odbywały się w Rezerwatach Archeologicznych w Gieczu i Grzybowie – oddziałach Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, w Rezerwacie Archeologicznym – Kalisz Zawodzie, należącym do Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, oraz w Moraczewie.

Wystawa archeologiczna i wykłady
W Muzeum Archeologicznym w Poznaniu otwarto wystawę pt. ,,Wielkopolska kolebką chrześcijaństwa w Polsce”, na której zaprezentowano wyniki badań naukowych prowadzonych w centralnych grodach Piastów. Ekspozycja ukazuje początki państwa polskiego związane ściśle z początkami chrześcijaństwa, zachęcając zwiedzających do odwiedzenia nie tylko Ostrowa Tumskiego w Poznaniu, ale także Giecza, Gniezna oraz Lednicy. Po obejrzeniu wystawy odbyły się dwie prelekcje. Wykład pt. ,,Początki państwa i chrześcijaństwa w Polsce” wygłosiła prof. Zofia Kurnatowska, a referat prezentujący najnowsze wyniki badań prowadzonych na poznańskim Ostrowie Tumskim prof. Hanna Kóčka-Krenz.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki