Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

Błażej Tobolski
Fot.

» Z udziałem ok. 60 przedstawicieli różnych Kościołów i wyznań oraz religii z całego świata rozpoczął się 11 września w stolicy Kazachstanu Astanie II Kongres Światowych Przywódców Religijnych. Spotkanie, otwarte w piątą rocznicę tragicznych zamachów terrorystycznych na amerykańskie miasta, stawiało sobie za zadanie wspieranie harmonii i dialogu międzyreligijnego....

» Z udziałem ok. 60 przedstawicieli różnych Kościołów i wyznań oraz religii z całego świata rozpoczął się 11 września w stolicy Kazachstanu – Astanie II Kongres Światowych Przywódców Religijnych. Spotkanie, otwarte w piątą rocznicę tragicznych zamachów terrorystycznych na amerykańskie miasta, stawiało sobie za zadanie wspieranie harmonii i dialogu międzyreligijnego. Na czele delegacji Stolicy Apostolskiej stał kard. Roger Etchegaray, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.

» Nowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone przejął swoje obowiązki po poprzedniku, kard. A. Sodano. Wręczając bullę z nominacją Benedykt XVI poinformował też, że nowym sekretarzem Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami został abp Dominique Mamberti, Francuz, dotychczasowy nuncjusz apostolski w Sudanie i Erytrei.

» W niedzielę 17 września podczas Mszy św. w Budapeszcie została wyniesiona na ołtarze siostra Sara Salkaházi, zamordowana w czasie II wojny światowej za ratowanie Żydów. W imieniu Papieża obrzędu beatyfikacji dokonał prymas Węgier kard. Péter Erdö. Była to pierwsza tego rodzaju ceremonia na ziemi węgierskiej.

» W Brescii na północy Włoch odbyła się beatyfikacja ks. Mojżesza Toviniego. Błogosławionym ogłosił go prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. José Saraiva Martins. Ks. Tovini był m.in. rektorem seminarium duchownego w tym mieście, które ukończył ks. Giovanni Battista Montini, późniejszy papież Paweł VI.

» W stolicy Somalii – Mogadiszu zmarła w wyniku odniesionych ran postrzałowych włoska zakonnica Leonella (Rosa) Sgorbati ze Zgromadzenia Misjonarek Maryi Pocieszycielki. Zabójstwa dokonało dwóch uzbrojonych mężczyzn w szpitalu, w którym pracowała, położonym na południu stolicy kraju. Zbrodnię potępił przedstawiciel działających w tym kraju sądów islamskich, podkreślając, że „jest to akt barbarzyński i sprzeczny z nauczaniem islamu”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki