Logo Przewdonik Katolicki

Na skrzyżowaniu religii i kultur

Abp Tomasz Peta
Fot.

W Astanie (Kazachstan), w piątą rocznicę tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 roku w USA, został otwarty II Kongres Religii Światowych i Tradycyjnych. Jego głównym tematem była Religia a bezpieczeństwo międzynarodowe. W kongresie wzięło udział ok. 40 delegacji różnych organizacji religijnych i społecznych, a obrady odbywały się przy okrągłym stole w mającym...

W Astanie (Kazachstan), w piątą rocznicę tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 roku w USA, został otwarty II Kongres Religii Światowych i Tradycyjnych. Jego głównym tematem była „Religia a bezpieczeństwo międzynarodowe”.

W kongresie wzięło udział ok. 40 delegacji różnych organizacji religijnych i społecznych, a obrady odbywały się przy okrągłym stole w mającym kształt piramidy Pałacu Pokoju i Zgody. W tym samym pomieszczeniu zorganizowano też wystawy. Przedstawiono na nich przedmioty dające ogólne wyobrażenie o poszczególnych religiach i ich tradycjach. Piętro wyżej znajdowały się pokoje modlitewne dla przedstawicieli każdej z religii.

Spotkanie na szczycie
Spotkanie rozpoczął prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew, który zaproponował ogłosić Rok Tolerancji Religijnej i Kulturalnej na Świecie. Uczestnicy wiele mówili o porozumieniu między religiami i o pokoju między przedstawicielami różnych wyznań. Wokół ołtarza świętego zgromadziła się pięcioosobowa delegacja, w skład której weszli: stojący na czele delegacji honorowy przewodniczący Papieskiej Rady „Sprawiedliwość i Pokój” kard. Roger Etchegaray, członek Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego abp Pier Luigi Celata, nuncjusz apostolski w Kazachstanie i w Azji Środkowej abp Józef Wesołowski, monsignore Akasze i monsignore Janusz Kaleta (15 września 2006 roku został mianowany biskupem). Oprócz delegacji z Watykanu na spotkanie przywódców religii światowych i tradycyjnych został zaproszony kard. Theodore Edgar McCarrick z Waszyngtonu. Ranga kongresu była wysoka. Byli tutaj obecni tak ważni goście jak patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I, katolikos ormiański Karegin II, metropolita miński Filaret, sekretarz generalny Związku Luteran (Federacji Luterańskiej) Ishmael Noko oraz wysocy rangą przedstawiciele muzułmanów i żydów.

Odpowiedzialni za pokój
W trakcie kongresu przewodniczący delegacji przyjęli Zasady Dialogu Międzyreligijnego i Deklarację II Zjazdu Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. Kard. Roger Etchegaray osobiście rozmawiał z Nursułtanem Nazarbajewem. Według kardynała, omawiali temat główny konferencji, o którym zawsze i wszędzie mówi Papież Benedykt XVI. – To kwestia Boga i miejsca wyznaczonego Jemu we współczesnym świecie. Trzeba poświęcić Bogu całe to miejsce, które do Niego należy. Nie można pozwolić na ignorowanie Boga! – zaznaczył kardynał. – Papież Benedykt XVI polecił mi przekazać Kazachstanowi tę wiadomość, którą On ogłosił w swojej ojczyźnie, w Bawarii: „Ten, kto wierzy, nigdy nie jest sam!”. Te słowa są chyba dla Kazachstanu znacznie ważniejsze niż dla Bawarii – tak kard. Etchegaray określił główny cel swojej podróży do Kazachstanu.

– W czasie kongresu nie została podjęta szczególnie ważna decyzja dla jakiejś jednej religii. Kongres to wyjątkowa możliwość spotkania przedstawicieli religii światowych, którzy najlepiej wiedzą o swojej odpowiedzialności w stosunku do swojej religii w kwestii tolerancji, sprawiedliwości i pokoju – powiedział po jego zakończeniu przewodniczący watykańskiej delegacji. A arcybiskup w Astanie metropolita Tomasz Peta określił swój stosunek do kongresu następującymi słowami: – Najważniejsze w tym zjeździe jest to, że przedstawiciele różnych religii mieli możliwość spotkania się i rozmowy. Fakt, że kongres odbył się już po raz drugi i że została podjęta decyzja o przeprowadzeniu w 2009 roku trzeciego spotkania pozwala przypuszczać, że Astana staje się stałym miejscem spotkania i dialogu „na skrzyżowaniu religii i kultur”, jak nazwał Kazachstan Papież Jan Paweł II.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki