Logo Przewdonik Katolicki

E-mail z Lichenia: Zagraniczni pielgrzymi

Aneta Kwiatkowska
Fot.

Z czwartą pielgrzymką do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej przybyli 9 września wierni z Rheine (północne Niemcy, Nadrenia-Westfalia). Pielgrzymi spędzili w sanktuarium dwa dni. Przed wyjazdem modlili się podczas odprawionej specjalnie dla nich Mszy Świętej. Pielgrzymki organizuje Matylde Holtman wielka entuzjastka sanktuariów maryjnych. Biorą w nich udział osoby...

Z czwartą pielgrzymką do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej przybyli 9 września wierni z Rheine (północne Niemcy, Nadrenia-Westfalia). Pielgrzymi spędzili w sanktuarium dwa dni. Przed wyjazdem modlili się podczas odprawionej specjalnie dla nich Mszy Świętej.

Pielgrzymki organizuje Matylde Holtman – wielka entuzjastka sanktuariów maryjnych. Biorą w nich udział osoby świeckie oraz siostry służebniczki Najświętszej Maryi Panny, które w Rheine pracują z osobami starszymi. – Tu w Licheniu widać, że wiara Polaków jest żywa. Zaobserwowałam, że do kościoła przychodzi bardzo dużo młodych ludzi, wiele młodych małżeństw ze swoimi dziećmi – tłumaczyła Matylde Holtman.

Z niemiecką pielgrzymką przyjechała pracująca od trzynastu lat w Niemczech siostra Irena ze Zgromadzenia Służebniczek Śląskich. Jej zdaniem wizyta w licheńskim sanktuarium była dużym przeżyciem dla wszystkich, tj. 44 pielgrzymów. – Wiele osób przyjechało po raz pierwszy, ale już deklarują, że za rok tu wrócą – tłumaczyła.

W tym samym czasie, obok pielgrzymów z Niemiec, Dom Pielgrzyma „Arka” w Licheniu gościł również Amerykanów, Włochów i Hiszpanów – łącznie około 150 osób.

Sanktuarium maryjne w Licheniu odwiedziło w minionym roku 1,8 miliona pielgrzymów. Wzrasta liczba pielgrzymek spoza Polski. Księża marianie, opiekunowie sanktuarium, szacują, że 13 procent wszystkich pielgrzymów stanowią goście zagraniczni. Pątnicy przyjeżdżają z krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej, nie brakuje także pielgrzymów z Czarnego Lądu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki