Logo Przewdonik Katolicki

Wspólnota wspólnot w misji

Marcin Makohoński
Fot.

Przez osiem dni w parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Szamocinie odbywał się parafialny Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. W bogaty program tego wydarzenia, które swoim rozmachem wpisało się w życie lokalnej społeczności, włączono także II Diecezjalny Dzień Jedności Wspólnot Odnowy w Duchu Świętym. Parafialny Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, który w...

Przez osiem dni w parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Szamocinie odbywał się parafialny Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. W bogaty program tego wydarzenia, które swoim rozmachem wpisało się w życie lokalnej społeczności, włączono także II Diecezjalny Dzień Jedności Wspólnot Odnowy w Duchu Świętym.

Parafialny Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, który w dniach od 10 do 17 września odbywał się w naszej parafii, miał dwa główne wymiary: integracyjny i formacyjny – mówi ks. Sławomir Rachwalski, wikariusz parafii w Szamocinie. – Spotkania, które odbywały się cyklicznie w ciągu minionego tygodnia, były niepowtarzalną okazją do prezentacji różnych dzieł i inicjatyw apostolskich, ale także konkretnych ludzi, którzy zazwyczaj anonimowi i niewidoczni dla większości mieszkańców parafii, aktywnie działają i czynią konkretne dobro w różnych wspólnotach. Codziennie od 200 do 300 osób uczestniczyło w konferencjach i we wspólnych modlitwach. Dzielili się doświadczeniami i wskazywali własne pomysły na kształtowanie wspólnotowego oblicza parafii, formowanie wiernych do współodpowiedzialności za Kościół oraz rozwijanie nowych form duszpasterstwa.

Bez sztywnej prezentacji
– Program każdego dnia kongresu adresowany był do innej grupy mieszkańców parafii – mówi ks. Leszek Jan Marciniak, proboszcz parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Szamocinie. – Przeżywaliśmy więc dzień poświęcony dzieciom i młodzieży, rodzinom, osobom zaangażowanym w działalność społeczną i kulturalną, seniorom naszej wspólnoty oraz chorym. Wyjątkowość programu naszego kongresu polegała na tym, iż nie ograniczaliśmy się tylko do samej prezentacji działających u nas ruchów i stowarzyszeń, ale włączyliśmy w to dzieło wielu wiernych, którzy nie byli dotąd zaangażowani w żadnej wspólnocie.

Poniedziałek (11 września) poświęcony był młodzieży. Tego dnia zainaugurowano oficjalnie działalność duszpasterstwa młodzieży oraz rozpoczęto spotkania dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Kolejny dzień (12 września) upłynął pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. Do Szamocina przybyły małżeństwa z Inowrocławia i Gniezna, członkowie ruchu Domowy Kościół.

Środa (13 września) poświęcona została problemom społeczno-kulturalnym, zaś poruszana tego dnia problematyka adresowana była do osób, które angażują się we wspomnianą działalność. Prelekcję zatytułowaną „Czerwiec ’56 po 50 latach” wygłosił ks. proboszcz Leszek Marciniak.

Ważnym punktem programu kongresu była również czwartkowa (14 września) adoracja krzyża, przygotowana przez duszpasterstwo młodzieży, „złotą” grupę pielgrzymkową oraz członków Odnowy w Duchu Świętym. Dla wielu mieszkańców parafii bardzo ważne było także piątkowe spotkanie ze starszymi i chorymi, połączone z uroczystą Mszą św., na zakończenie której udzielono sakramentu chorych. Po Eucharystii zaś blisko 90 osób spotkało się w Domu Kultury.

Odnowieni w Duchu Świętym
W program Parafialnego Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w Szamocinie wpisany został również II Diecezjalny Dzień Jedności Wspólnot Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Wzięły w nim udział grupy z Gniezna, Inowrocławia, Mogilna, Wągrowca, Margonina, Chodzieży i Szamocina. Program tego kongresowego dnia wypełniły konferencje głoszone przez Izabelę Dudę, świeckiego koordynatora Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Martę Warchał, psycholog, oraz ks. Sławomira Rachwalskiego, koordynatora archidiecezjalnego Odnowy w Duchu Świętym.

Pracując w grupach, próbowano znaleźć odpowiedź na pytanie: „Jakiej parafii chcemy?”. Wspólnie modlono się oraz wysłuchano koncertu zespołu „Piąta Pieczęć”.

– Bardzo konkretnym osiągnięciem drugiego już Dnia Jedności jest pogłębianie więzi pomiędzy wszystkimi wspólnotami – mówi Izabela Duda. – Członkowie wspólnot stwierdzają natomiast zgodnym głosem, iż jest to doświadczenie, które pozwala wzmocnić wiarę i ugruntować w sobie to, do czego wzywa nas Jezus. A więc misję głoszenia Dobrej Nowiny. Myślę, że ludzie po takich spotkaniach, gdy doświadczają jedności na wspólnej drodze, czują się jeszcze bardziej wspólnotą, stają się mocniejsi i bardziej przygotowani, aby wyjść do drugiego człowieka i głosić mu naukę Chrystusa. Uważam, że spotkanie Odnowy w Duchu Świętym oraz Parafialny Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich są wyśmienitą okazją, aby powiększyć szeregi istniejących w parafii grup – dodaje Izabela Duda.

Powołani do świadczenia
Ukoronowaniem sobotniego dnia była uroczysta Msza św., sprawowana w intencji wszystkich stowarzyszeń katolickich działających w szamocińskiej parafii oraz w intencji członków Odnowy w Duchu Świętym. Przewodniczył jej i okolicznościową homilię wygłosił bp Bogdan Wojtuś. – Aby powiedzieć, że Jezus jest Panem, że jest Mesjaszem, trzeba mieć łaskę Ducha Świętego – mówił ks. biskup. – Chrystus posyła Ducha Świętego na każdego z nas. By nas oświecał, by nas przemieniał. Jednak dana nam łaska wiary zobowiązuje do głoszenia Ewangelii Chrystusowej. Wszyscy jesteśmy powołani do apostolstwa. To nasze głoszenie nie może być tylko pustosłowiem. Nie może być prostą relacją. Musi być świadome i doświadczone.

Parafialny Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w Szamocinie zakończył się w niedzielę 17 września. Tego dnia po każdej Mszy św. dokonano krótkiego podsumowania kongresu i przedstawiono wypracowane wnioski.

Fragment dokumentu wypracowanego przez uczestników Parafialnego Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich odbywającego się w parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Szamocinie:

„Dziś, w świetle dokumentów i praktyki życia Kościoła, możemy powiedzieć, że celem parafii nie jest bycie «wspólnotą wspólnot». Celem, sensem parafii jest bycie «wspólnotą wspólnot w misji», bycie «wspólnotą apostołów». Takie rozumienie wspólnoty Kościoła coraz bardziej kształtuje życie i działalność członków zrzeszeń katolickich. Tak więc wspólnota parafialna nie jest celem samym w sobie. Nie jest zatem celem parafii, jej proboszcza i wiernych jedynie budowanie wspólnoty, ale kształtowanie wspólnoty w misji, kształtowanie apostołów zaangażowanych w przemianę świata”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki