Logo Przewdonik Katolicki

Ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze

Renata Krzyszkowska
Fot.

Około 80 tys. rolników wzięło udział w ogólnopolskich dożynkach na Jasnej Górze. Podczas uroczystej Sumy dziękczynnej za plony kard. Stanisław Dziwisz apelował o szacunek do rolników i polskiej ziemi. W Eucharystii wziął udział prezydent RP Lech Kaczyński, minister rolnictwa Andrzej Lepper oraz parlamentarzyści na czele z marszałkiem Sejmu Markiem Jurkiem. Uroczystą Eucharystię...

Około 80 tys. rolników wzięło udział w ogólnopolskich dożynkach na Jasnej Górze. Podczas uroczystej Sumy dziękczynnej za plony kard. Stanisław Dziwisz apelował o szacunek do rolników i polskiej ziemi. W Eucharystii wziął udział prezydent RP Lech Kaczyński, minister rolnictwa Andrzej Lepper oraz parlamentarzyści na czele z marszałkiem Sejmu Markiem Jurkiem. Uroczystą Eucharystię koncelebrował bp Jan Styrna, krajowy duszpasterz rolników.

Prezydent RP przed Mszą św. podziękował rolnikom za wysiłek, którego symbolicznym i dosłownym wyrazem są bochenki chleba. Wspomniał o wystawie, którą otworzył wcześniej w Sali Ojca Kordeckiego pt. „Chłopska droga do wolności... Strajki ustrzycko-rzeszowskie grudzień 1980-luty 1981”. – Otwierając wystawę, mówiłem o wielowiekowych dziejach narodu, który był narodem przede wszystkim rolników, o waszych związkach z tradycją, o sile wiejskiej rodziny i nierozerwalnym związku między polską wsią a Kościołem – zaznaczył prezydent.

Kard. Dziwisz podkreślił w homilii, że polskie dziękczynienie za plony łączy się z chórem dziękczynienia z całej ziemi, bo nie tylko u nas trud zasiewu przyniósł owoc i został przyjęty z wdzięcznością. – Co więcej, uświadamiamy sobie, że jesteśmy również obdarzeni trudem innych narodów w ramach zjednoczonej Europy – powiedział metropolita krakowski.

Kard. Dziwisz przypomniał, że w świadomości przeciętnego człowieka praca rolnika jest niedoceniana. A przecież jest nieodzowna, bo rolnik karmi naród. Apelował o szacunek dla rolników, ponieważ ich praca nie jest drugorzędna, mniej znacząca nawet w dobie postępu. Po homilii metropolita krakowski pobłogosławił plony przyniesione przez rolników. Na Jasną Górę przywieźli oni 150 wieńców.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki