Logo Przewdonik Katolicki

Polacy u Czarnej Madonny

Błażej Tobolski
Fot.

Niemal 200 tys. pielgrzymów zgromadziło się na Jasnej Górze 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Już dwa dni wcześniej do sanktuarium docierały pielgrzymki piesze i rowerowe. Przybyli wierni wzięli udział w Eucharystii, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Podczas Mszy św. dziękowano Bogu za pielgrzymkę Benedykta XVI...

Niemal 200 tys. pielgrzymów zgromadziło się na Jasnej Górze 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Już dwa dni wcześniej do sanktuarium docierały pielgrzymki piesze i rowerowe. Przybyli wierni wzięli udział w Eucharystii, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Podczas Mszy św. dziękowano Bogu za pielgrzymkę Benedykta XVI do Polski oraz modlono się o rychłą beatyfikację Jana Pawła II. W homilii Prymas Polski kard. Józef Glemp przypomniał ważne rocznice, jakie przypadają w tym roku: 86. rocznica Bitwy Warszawskiej, 350-lecie lwowskich ślubów Jana Kazimierza, 60. rocznica ofiarowania narodu polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi oraz 50-lecie Jasnogórskich Ślubów Narodu.

– Wszystkie te akty oddania – przypomniał kard. Glemp – odbyły się w obliczu wielkich niebezpieczeństw dla Polski: w XVII wieku kraj stanął w obliczu potopu szwedzkiego, a król Jan Kazimierz i prymas Andrzej Leszczyński musieli uciekać na Śląsk. W 1939 r. kraj musieli opuścić prymas kard. August Hlond i przedstawiciele polskiego rządu. Trzecim „potopem” był system totalitarny, który był „potopem” ideologii, kłamstwa i zastraszenia. W obliczu każdej z tych klęsk naród składał śluby i przyrzeczenia Bogu przez pośrednictwo Maryi – mówił dalej Prymas.

Na zakończenie Mszy św. abp Kowalczyk dokonał tradycyjnego poświęcenia ziół i płodów ziemi przyniesionych przez pielgrzymów.

Na Jasnej Górze rozpoczęły się również jubileuszowe obchody 15. rocznicy VI Światowego Dnia Młodzieży, który odbył się tu pod przewodnictwem Jana Pawła II w 1991 r.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki