Logo Przewdonik Katolicki

„Polska bez prymasa?”

PK
Fot.

Zostawmy prymasa! Lepiej się stanie, jeżeli będziemy mieli nadal prymasa w naszym Kościele. Po co zmieniać wielowiekową tradycję? Pamiętajmy, jak ważną rolę odegrali niektórzy przywódcy Kościoła katolickiego w Polsce, jak np. kardynał Stefan Wyszyński, a w czasie rozbiorów tylko Kościół był jedyną instytucją łączącą Polaków w trzech zaborach. Patriota Tytuł powinien...

Zostawmy prymasa! Lepiej się stanie, jeżeli będziemy mieli nadal prymasa w naszym Kościele. Po co zmieniać wielowiekową tradycję? Pamiętajmy, jak ważną rolę odegrali niektórzy przywódcy Kościoła katolickiego w Polsce, jak np. kardynał Stefan Wyszyński, a w czasie rozbiorów tylko Kościół był jedyną instytucją łączącą Polaków w trzech zaborach.
Patriota

Tytuł powinien zdecydowanie wrócić do Gniezna – zgodnie z tradycją i kulturą europejską najstarsza metropolia powinna być najważniejsza. Poza tym, czego tu nie napisano, tytuł prymasa powinien sprawować kustosz relikwii św. Wojciecha – pierwszego patrona Polski.
tradycjonalista

Funkcja prymasa niezależnie od jej faktycznego znaczenia jest elementem tożsamości narodowej i należy zrobić wszystko, żeby ją zachować. Byłoby co najmniej dziwne, gdybyśmy dobrowolnie zrezygnowali z tak ważnego (zasłużonego) elementu naszej historii/tożsamości/tradycji właśnie i to jeszcze z niejasnych pobudek. I zrobili coś, co nie udało się zaborcom i innym okupantom.
Kołtucki

Wybrane komentarze internautów z www.onet.pl do artykułu o historii i przyszłości tytułu prymasa Polski (PK, nr 34)

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki