Logo Przewdonik Katolicki

Inauguracja jubileuszu kościoła

Barbara Sawic
Fot.

W parafii Przemienienia Pańskiego w Aleksandrowie Kujawskim 6 sierpnia obchodzony jest odpust patronalny. Tegoroczne uroczystości zostały połączone z rozpoczęciem obchodów setnej rocznicy konsekracji kościoła parafialnego. O godz. 17 Sumie odpustowej inaugurującej jubileusz przewodniczył biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering, z którym Najświętszą Ofiarę sprawował ks. inf. Andrzej...

W parafii Przemienienia Pańskiego w Aleksandrowie Kujawskim 6 sierpnia obchodzony jest odpust patronalny. Tegoroczne uroczystości zostały połączone z rozpoczęciem obchodów setnej rocznicy konsekracji kościoła parafialnego. O godz. 17 Sumie odpustowej inaugurującej jubileusz przewodniczył biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering, z którym Najświętszą Ofiarę sprawował ks. inf. Andrzej Gall z Węgier, ks. prał. Marian Mielczarek, dawny proboszcz aleksandrowskiej parafii, oraz ks. prał. Wojciech Frątczak, duszpasterz myśliwych. W słowie przed Mszą św. w imieniu wspólnoty parafialnej dostojnych gości serdecznie powitał proboszcz parafii ks. kan. Leszek Malinowski.

Ksiądz biskup Mering wygłosił homilię, w której – nawiązując do czytań mszalnych i nauczania Papieża Jana Pawła II – mówił o Jezusie Chrystusie jako Panu dziejów. Następnie zwrócił uwagę na obecność Boga w sakramentalnym znaku Chleba i Wina i przekonywał wiernych, by podjęli wysiłek zbliżenia się do Pana. Wszyscy bowiem jesteśmy zaproszeni „do udziału w Bożym życiu, w Bożej chwale i Bożym majestacie”.

Podczas sprawowanej liturgii zanoszono modlitwy w różnych intencjach, m.in. za żyjących i zmarłych parafian. Ksiądz Marian Mielczarek modlił się za zmarłych kapłanów, którzy pracowali w parafii aleksandrowskiej, a ks. Wojciech Frątczak – w intencji myśliwych z miejscowego koła łowieckiego „Łoś”. Następnie miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu i odśpiewano Litanię do Serca Pana Jezusa.

Należy wspomnieć o pięknej oprawie muzycznej uroczystości, którą zapewnił Zespół Reprezentacyjny Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego. Po uroczystości zespół ten wystąpił w koncercie pt. „Muzyka świata”.

Na prośbę księdza proboszcza bp Wiesław Mering dokonał poświęcenia nowej salki katechetycznej. Nieco później, wraz z innymi uczestnikami uroczystości, wziął udział w otwarciu wystawy „Miasto i parafia”.

***

Rodowód dzisiejszego Aleksandrowa Kujawskiego trzeba wiązać z miejscowością Białe Błota (par. Służewo). W 1862 r. funkcjonowała już nazwa Aleksandrów Pograniczny. W tym także roku oddano do użytku linię kolejową; była to linia międzynarodowa. Zbudowało ją Towarzystwo Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Nazwa Aleksandrów wywodzi się od cara Aleksandra II, który w 1879 r. spotkał się na dworcu kolejowym z cesarzem Prus Wilhelmem I. Car zezwolił, by w pobliżu stacji została wybudowana kaplica; miała ona nosić wezwanie św. Aleksandra. Kaplicę, jako filialną parafii Służewo, noszącą wezwanie Przemienienia Pańskiego, wzniesiono w 1882 r. (po śmierci cara). Rozbudowana w 1905 r. w stylu neogotyckim, została poświęcona w 1907 r. Erygowano ją w 1918 r.

na podstawie informacji W. K. Jankowskiego

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki