Logo Przewdonik Katolicki

W murach kościoła św. Witalisa

Tomasz Sawic
Fot.

W niedzielę 8 stycznia Mszą św. koncelebrowaną w kościele seminaryjnym rozpoczęło się spotkanie opłatkowe inteligencji katolickiej, do udziału w którym zaproszony został biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Słowo wprowadzające do liturgii wygłosił diecezjalny duszpasterz inteligencji katolickiej ks. dr Krzysztof Graczyk, który też powitał pasterza diecezji i koncelebransów:...

W niedzielę 8 stycznia Mszą św. koncelebrowaną w kościele seminaryjnym rozpoczęło się spotkanie opłatkowe inteligencji katolickiej, do udziału w którym zaproszony został biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering.

Słowo wprowadzające do liturgii wygłosił diecezjalny duszpasterz inteligencji katolickiej ks. dr Krzysztof Graczyk, który też powitał pasterza diecezji i koncelebransów: rektora Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku ks. dr. Jacka Szymańskiego i diecezjalnego duszpasterza nauczycieli ks. Jacka Budę. Podczas Eucharystii bp Wiesław Mering wygłosił homilię, na początku której zwrócił uwagę, że „zgromadziliśmy się, aby dokonać kolejnej refleksji nad codziennością”. Nawiązując do czytań mszalnych, kaznodzieja mówił, że poprzez sakramenty chrztu i bierzmowania każdy chrześcijanin staje się „namaszczony i posłany” do zadań, które stawia mu Bóg. Tak jak Chrystus mamy wypełniać zadania polegające na umacnianiu przyjaźni między Bogiem a człowiekiem. We współczesnym świecie czyni się wiele, aby ze świadomości ludzkiej jednoznacznie usunąć Jezusa Chrystusa, jak również wyrugować pamięć historyczną, dziedzictwo – wszystko, co wiąże się z chrześcijaństwem, dotyczy chrześcijaństwa, jest chrześcijaństwem. Dlaczego jest tyle lęku przed Chrystusem i wartościami, które On proponuje? Owszem, człowiek może żyć na co dzień bez Chrystusa, ale czy jest przez to szczęśliwszy? – mówił ksiądz biskup.
Po Mszy św. w refektarzu seminaryjnym odbyła się dalsza część spotkania opłatkowego. Zainicjowano je kolędą „Wśród nocnej ciszy”, po czym przemówił ks. Krzysztof Graczyk, dając niejako odpowiedź na pytanie zawarte w homilii biskupa ordynariusza, dotyczące życia bez Boga i ludzkiego szczęścia: – Każdy chrześcijanin, pochylając się nad tajemnicą Wcielenia, musi zadać sobie pytanie o sens i wartość życia. Jezus Chrystus jest gwiazdą oświetlającą drogę każdemu człowiekowi pielgrzymującemu po ziemi – mówił duszpasterz. Ksiądz Graczyk podziękował też bp. Wiesławowi Meringowi za przewodniczenie liturgii i złożył życzenia: „Niech Bóg błogosławi Waszą Ekscelencję, niech obdarza pokojem, dodaje sił do pracy. Jako wspólnota inteligencji katolickiej zapewniamy o modlitwie w tej intencji”. Następnie życzenia biskupowi złożyła prezeska KIK Liliana Majewska. Po wysłuchaniu okolicznościowej mowy biskupa – zawierającej także życzenia dla zgromadzonych, aby w kolejnym roku, który daje Pan, umieli i chcieli obejmować miłością wszystkich ludzi, nieść im nadzieję, której źródłem jest Bóg – tradycyjnie łamano się opłatkiem i składano życzenia. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem przy wspólnym stole i śpiewem kolęd.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki