Logo Przewdonik Katolicki

Nowe sanktuarium maryjne

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Abp Henryk Muszyński ustanowił kościół pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Złotkowie (dekanat Kleczew) sanktuarium Matki Bożej Złotkowskiej. Każde sanktuarium, miejsce święte obecności Pana i przystań pielgrzymującego i pokutującego Ludu Bożego, ma za szczególny cel cześć i adorację Boga, wyznawanie wiary, liturgiczne sprawowanie zbawczych tajemnic Chrystusa oraz...

Abp Henryk Muszyński ustanowił kościół pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Złotkowie (dekanat Kleczew) – sanktuarium Matki Bożej Złotkowskiej.

Każde sanktuarium, miejsce święte obecności Pana i przystań pielgrzymującego i pokutującego Ludu Bożego, ma za szczególny cel cześć i adorację Boga, wyznawanie wiary, liturgiczne sprawowanie zbawczych tajemnic Chrystusa oraz modlitwę wspólnotową i osobistą. Takie znaczenie ma także sanktuarium maryjne. W nim bowiem Maryja odbiera cześć od wiernych ze względu na tajemnicę Wcielenia i prowadzi na spotkanie z Chrystusem. Dla wszystkich, którzy będą do tego sanktuarium pielgrzymować, wypraszam opiekę i macierzyńskie wstawiennictwo Matki Bożej Złotkowskiej i z całego serca błogosławię – napisał w dekrecie ustanawiającym sanktuarium w Złotkowie abp Henryk Muszyński.

Na przestrzeni dziejów
Złotków położony jest na północ od Konina, przy drodze lokalnej z Kleczewa do Budzisławia Kościelnego. Wieś należała niegdyś do kapituły gnieźnieńskiej i była wzmiankowana w dokumentach z 1284 roku. Parafię erygowano tam jednak dopiero na początku XIV wieku. Pewnym jest, że już wówczas istniał drewniany kościół pw. św. Jana Chrzciciela, który pod koniec XVI wieku został gruntownie odremontowany. Dalsze losy tej świątyni nie są jednak znane.
Z kronik parafialnych wynika, iż nowy kościół z palonej cegły wzniesiono w Złotkowie w 1880 roku, dzięki ,,pilnej pracy ks. Apolinarego Kędzierkiego i ofiarności parafian”. W latach 1991-1996 został on gruntownie odrestaurowany. Odnowiono m.in. ołtarz główny, ołtarz w kaplicy bocznej, wymieniono zniszczoną więźbę dachową i okna oraz położono nową posadzkę. W trakcie prac remontowych odkryto także pierwotną polichromię, której przywrócono dawną świetność.
Złotkowska świątynia kryje wiele cennych zabytków, wśród których na szczególną uwagę zasługuje obraz olejny przedstawiający chrzest Chrystusa nad Jordanem, który najprawdopodobniej ozdabiał ołtarz główny w pierwszym, drewnianym kościele. Ponadto jest też pięknie rzeźbiona renesansowa ambona z ok. 1600 roku oraz datowana na drugą połowę XVIII wieku rokokowa chrzcielnica. Najcenniejszy jest jednak słynący łaskami obraz Matki Bożej, którą tutejsi od dawna nazywają Złotkowską.

Przed cudownym obliczem
Obraz pochodzi z XVII wieku i przedstawia Matkę Bożą trzymającą na ręku Dzieciątko Jezus. Wizerunek doznaje szczególnej czci wiernych od wieków i ozdobiony jest licznymi wotami będącymi dziękczynieniem za łaski otrzymane za wstawiennictwem Matki Bożej Złotkowskiej. Ich mnogość potwierdzają także kroniki parafialne, w których odnotowano podziękowania wiernych za wysłuchane modlitwy i prośby. Wśród zapisków znaleźć można także wzmianki nt. licznych pielgrzymów modlących się przed słynącym łaskami obrazem. – Przyjeżdżają zarówno z okolicznych wsi, jak i odleglejszych miejscowości – mówi ks. Andrzej Sobaszkiewicz, proboszcz złotkowskiej parafii. – Mam nadzieję, że teraz ich liczba jeszcze wzrośnie. Nie chciałbym jednak, by nasze sanktuarium stało się miejscem gwarnym i hałaśliwym. Zależy mi, by było zakątkiem ciszy, skupienia i modlitwy. Miejscem, gdzie można doświadczyć prawdziwej duchowej odnowy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki