Logo Przewdonik Katolicki

Kromka Chleba

Adam Suwart
Fot.

Co ósmy Polak, a więc pięć milionów naszych rodaków, żyje poniżej minimum egzystencji. Co druga osoba dotknięta nędzą nie ma ukończonych 19 lat, a co trzecia to dziecko poniżej 14. roku życia. To przygnębiające statystyki. Na szczęście nie brak osób i instytucji wyciągających pomocną dłoń do najuboższych. Jednym z takich przedsięwzięć jest akcja Kromka Chleba,...

Co ósmy Polak, a więc pięć milionów naszych rodaków, żyje poniżej minimum egzystencji. Co druga osoba dotknięta nędzą nie ma ukończonych 19 lat, a co trzecia to dziecko poniżej 14. roku życia. To przygnębiające statystyki. Na szczęście nie brak osób i instytucji wyciągających pomocną dłoń do najuboższych. Jednym z takich przedsięwzięć jest akcja „Kromka Chleba”, organizowana w tym roku już po raz czwarty przez Caritas Polska.

Akcja „Kromka Chleba” jest odpowiedzią pracowników i wolontariuszy Caritas w całej Polsce na dolegliwą i pogłębiającą się pauperyzację naszego społeczeństwa – mówi Małgorzata Szukała z Caritas Polska, odpowiedzialna za organizację akcji. – Koncentrujemy się szczególnie na pomocy dla ludzi ubogich, bezdomnych i z różnych względów marginalizowanych, nieradzących sobie w życiu. Wśród beneficjentów akcji „Kromka Chleba” znajdują się też osoby bezrobotne, szczególnie dzieci, często nie z własnej winy żyjące w biedzie – dodaje Małgorzata Szukała. Organizatorzy akcji nie zapominają też o wielu starszych, często schorowanych emerytach i rencistach, żyjących z „głodowych”, kilkusetzłotowych świadczeń miesięcznych. Pomoc skierowana jest też do osób samotnych, opuszczonych, które nie mogą jej uzyskać od rodzin, najbliższych.
Caritas Polska w ramach akcji „Kromka Chleba” zbiera oprócz darowizn pieniężnych także inne datki. Można je składać w diecezjalnych oddziałach Caritas oraz w Parafialnych Zespołach Caritas. Wszystkie zebrane w ramach akcji pieniądze i dary zostaną przekazane najbardziej potrzebującym, których listy przygotowywane są właśnie na szczeblu diecezji i parafii w oddziałach Caritas. Można więc mieć pewność, że pomoc trafi do właściwych osób.
Autorzy akcji podkreślają, że ubóstwo, utrata dachu nad głową czy pracy i bolesne zjawiska z tym związane nie są problemami lokalnymi czy jednostkowymi, ale mogą dotknąć każdego z nas. Przeprowadzone w ubiegłych latach badania socjologiczne wykazują, że powiększa się liczba Polaków żyjących w nędzy. Ponad 7 mln 700 tys. naszych rodaków żyje w rodzinach znajdujących się na granicy ubóstwa. Na utrzymanie członka takiej rodziny musi wystarczyć często 4-6 zł dziennie! Blisko 5 mln Polaków ma na swoje utrzymanie nie więcej niż 960 zł miesięcznie. Szacuje się jednocześnie, że 23 miliony obywateli RP żyją poniżej minimum socjalnego, czyli granicy określającej strefę niedostatku zbliżającego się do ubóstwa. Z raportu UNICEF z 2004 r. wynika, że w latach 90. w Polsce przybyło 4 proc. dzieci żyjących w ubóstwie. W biedzie żyje dziś więc ok. 13,5 proc. małoletnich – najwięcej na Warmii, Mazurach i w Świętokrzyskiem.
Akcja „Kromka Chleba” jest pozytywną odpowiedzią na ten bolesny stan rzeczy. Dzięki uzyskanym podczas zbiórki pieniądzom udaje się pomóc wielu ludziom. Dary rzeczowe i pieniężne uzyskiwane podczas kampanii trafiają sukcesywnie do potrzebujących dzieci. – Caritas codziennie dożywia 54 tys. najmłodszych, pomaga dzieciom i współmałżonkom dotkniętym przemocą w rodzinie, wyprowadza z bezdomności, pomaga zorganizować start w nowe życie, aktywizuje bezrobotnych. Dzięki datkom zwiększa się też – co szczególnie ważne zimą – ilość miejsc w noclegowniach. Ludzie starsi otrzymują pomoc w postaci zakupu leków.
Kampania medialna akcji Caritas „Kromka Chleba” rozpocznie się 15 stycznia. Sama akcja trwa przez cały rok – w dowolnym momencie można wspomóc potrzebujących.

Wpłat pieniężnych w ramach akcji „Kromka Chleba” można dokonywać na nr konta w Banku BPH S.A.:
29 1060 0034 1080 1080 1080 1080
z dopiskiem „Kromka Chleba”

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki