Logo Przewdonik Katolicki

Kościół na Świecie

Renata Krzyszkowska
Fot.

Dziękczynienie za mijający rok Naszym obowiązkiem, jak i potrzebą serca, jest wysławianie i dziękczynienie Temu, który, jako wieczny, towarzyszy nam w czasie, nigdy nas nie opuszczając, i czuwa stale nad ludzkością z wiernością swej miłosiernej miłości powiedział Papież w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Benedykt XVI po raz pierwszy przewodniczył nieszporom uroczystości...

Dziękczynienie za mijający rokNaszym obowiązkiem, jak i potrzebą serca, jest wysławianie i dziękczynienie Temu, który, jako wieczny, towarzyszy nam w czasie, nigdy nas nie opuszczając, i czuwa stale nad ludzkością z wiernością swej miłosiernej miłości – powiedział Papież w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Benedykt XVI po raz pierwszy przewodniczył nieszporom uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. W homilii Papież składając dziękczynienie za mijający rok, odniósł się m.in. do ważnych wydarzeń ekumenicznych i międzyreligijnych w diecezji Rzymu, a także przypomniał o obowiązku pomocy osobom najbiedniejszym i opuszczonym. Ojciec Święty kilkakrotnie wspomniał także „umiłowanego Papieża Jana Pawła II”. Z udziałem kilku tysięcy wiernych odprawiono w Bazylice św. Piotra pod przewodnictwem Benedykta XVI nieszpory uroczystości Bożej Rodzicielki Maryi. Podczas liturgii odśpiewano dziękczynne „Te Deum” za kończący się rok 2005. Na zdjęciu: Papież Benedykt XVI modli się przed żłóbkiem na Placu św. Piotra po nabożeństwie w sylwestrowy wieczór w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

28. Europejskie Spotkanie Młodych


Modlitwa o pokój na świecie, noworoczne Msze św. i uroczyste obiady u włoskich rodzin zakończyły 28. Europejskie Spotkanie Młodych w Mediolanie. Na zaproszenie ekumenicznej wspólnoty braci z Taizé odpowiedziało tym razem 50 tys. młodych Europejczyków, w tym prawie 12 tys. Polaków. Spotkanie trwało od 28 grudnia ub.r. do 1 stycznia br. i po raz pierwszy odbyło się bez udziału tragicznie zmarłego w sierpniu ub.r. założyciela wspólnoty w Taizé brata Rogera. Uczestniczyli w nim zarówno katolicy, jak i protestanci i prawosławni. Stolica Lombardii już drugi raz gościła młodych Europejczyków. Pierwsze spotkanie w duchu Taizé odbyło się tam w 1998 r.
Arcybiskup Mediolanu kard. Dionigi Tettamanzi prosił młodych, aby z Mediolanu, miasta bogatego w tradycję religijną i ludzką wrażliwość, a także ważnego ośrodka przemysłowego, zabrali tchnienie Ducha Świętego, niezbędnego dla wyznaczenia kierunku dla przyszłości i świata. Jednocześnie podziękował braciom ze wspólnoty w Taizé za obecność, znak komunii i modlitwę, które pozostaną w sercach mediolańczyków. (Więcej na str. 18-19)
W skrócie:

- Modlitwą za wszystkie rodziny świata zakończyła się wizyta Benedykta XVI w Papieskiej Przychodni św. Marty na terenie Watykanu. Spotkanie z personelem przychodni, złożonym głównie z wolontariuszy, odbyło się w sali projekcyjnej Papieskiej Rady Środków Społecznego Przekazu, która od stycznia tego roku nosi imię jej pierwszego przewodniczącego, kardynała Andrzeja Marii Deskura.

- W 2005 roku na całym świecie życie za wiarę oddało 26 duchownych i świeckich. Jest to prawie 2 razy więcej niż w roku 2004, gdy zginęło 15 osób, ale o 3 mniej niż w 2003 r. Dane te podała misyjna watykańska agencja prasowa Fides, związana z Kongregacją Ewangelizacji Narodów.

- Podczas Eucharystii w katedrze Almudena w Madrycie miniony rok podsumował kard. Antonio María Rouco Varela. Arcybiskup stolicy Hiszpanii wyraził swój sprzeciw wobec częstych ataków na rodzinę. Za szczególnie niepokojące uznał zrównanie związków osób o tej samej płci z małżeństwem.

- Kościół katolicki w Niemczech pozytywnie ocenia mijający rok 2005. – Jego najważniejszym punktem był wybór nowego Papieża i XX Światowe Dni Młodzieży w Kolonii – powiedział kard. Karl Lehmann w rozmowie z bawarskim radiem. Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec z zadowoleniem wskazał na fakt mniejszej liczby niż w latach ubiegłych wystąpień, a więcej powrotów na łono Kościoła.

- O szczególnym znaczeniu muzyki sakralnej dla służby Bożej mówił Benedykt XVI do uczestników 33. Międzynarodowego Kongresu Międzynarodowej Federacji „Pueri Cantores”, których przyjął na audiencji w Auli Pawła VI w Watykanie.

- W Lourdes trwa spotkanie francuskiego Eucharystycznego Ruchu Młodych. Dla młodych w wieku od 12 do 15 lat stanowi ono alternatywną okazję spędzenia ferii, we wspólnym przeżywaniu wiary. Organizatorzy zaproponowali im refleksję nad słowami Ewangelii: „Jesteście solą ziemi i światłem świata”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki