Logo Przewdonik Katolicki

Pani Fatimska na Wyżynach

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Podczas uroczystej Pasterki, 25 grudnia, został poświęcony nowy kościół na bydgoskich Wyżynach. Prace przy budowie świątyni, której patronuje Matka Boża Fatimska, rozpoczęły się w 1998 roku. W tych trudnych czasach, kiedy dokonywały się transformacje, szalała hiperinflacja i zaczynało się bezrobocie, wy odważyliście się na to dzieło powiedział do zebranych bp...

Podczas uroczystej Pasterki, 25 grudnia, został poświęcony nowy kościół na bydgoskich Wyżynach. Prace przy budowie świątyni, której patronuje Matka Boża Fatimska, rozpoczęły się w 1998 roku. – W tych trudnych czasach, kiedy dokonywały się transformacje, szalała hiperinflacja i zaczynało się bezrobocie, wy odważyliście się na to dzieło – powiedział do zebranych bp Jan Tyrawa, który przewodniczył Mszy Świętej. W ołtarzu głównym kościoła znajduje się najwyższa w Polsce figura Niepokalanego Serca Pani Fatimskiej.

Tak jak Pan Jezus narodził się w Betlejem w Domu Chleba, tak też na Wyżynach bydgoskich narodził się w nowej świątyni, gdzie będzie rozdawał „chleb życia wiecznego”. Sam nie dowierzam i dziwię się, że ten kościół tak szybko został ukończony. Chociaż było wiele trudności, to jednak je pokonaliśmy. A pomagali nam św. św. Józef i Antoni – mówi ks. Józef Orchowski. Proboszcz parafii zadbał także o imponujący wystrój świątyni. W ołtarzu głównym stanęła największa w Polsce figura Niepokalanego Serca Pani Fatimskiej – 6,5-metrowa rzeźba z drzewa lipowego została wykonana przez Kazimierza Bizka z Janowa Lubelskiego. – „Moje Niepokalane Serce zatriumfuje” – powiedziała Maryja i to jest właśnie sedno objawień fatimskich – podkreśla ks. Orchowski. Proboszcz bydgoskiej parafii przyznaje, że wystrój świątyni pochodzi „od morza aż do Tatr”. Potężne tabernakulum z motywem krzewu winnego dotarło na Wyżyny z Grodziska koło Leżajska, a kilkumetrowa figura Chrystusa Króla, wieńcząca fronton kościoła, została wykonana w Gdyni.
Swojego wzruszenia nie kryli parafianie, którzy tłumnie wypełnili nową świątynię. – Na tę chwilę czekałam ponad 30 lat – przyznaje Maria Lebioda. – Dziękujemy za wszystko proboszczowi, który tyle dla nas zrobił. My pomagamy, jak możemy i jak umiemy.
Sprawujący celebrę bp Jan Tyrawa podziękował wiernym za trud budowy nowej świątyni. – To dowodzi, że człowiek to coś więcej niż tylko to, co mu położą na misie do zjedzenia. Człowiek zdolny jest do największych ofiar i to sprawiło, że ponieśliście wyrzeczenia. Macie prawo do satysfakcji, że się powiodło, że Ktoś tym światem kieruje – nie tylko ekonomia, pieniądz, ale coś więcej – podkreślił biskup bydgoski.
Parafia Matki Bożej Fatimskiej 23 października 1992 roku otrzymała pozwolenie na budowę ośrodka duszpasterskiego. Postawiono kaplicę, a w grudniu tego samego roku odbyła się pierwsza Pasterka. Nową świątynię zaczęto wznosić w maju 1998 roku.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki