Logo Przewdonik Katolicki

Z astmą w duecie

Renata Krzyszkowska
Fot.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na astmę cierpi na świecie ok. 300 mln osób, a w Polsce 3 mln. Zdaniem lekarzy i pacjentów, jednym z problemów chorych jest nadal niepełny dostęp do prostych metod leczenia, a także towarzyszący chorobie podwyższony poziom lęku. Ataki astmy, charakteryzujące się uciskiem w klatce piersiowej, dusznością i kaszlem, mogą występować...

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na astmę cierpi na świecie ok. 300 mln osób, a w Polsce – 3 mln. Zdaniem lekarzy i pacjentów, jednym z problemów chorych jest nadal niepełny dostęp do prostych metod leczenia, a także towarzyszący chorobie podwyższony poziom lęku.

Ataki astmy, charakteryzujące się uciskiem w klatce piersiowej, dusznością i kaszlem, mogą występować z różną częstotliwością. Dwie trzecie chorych doświadcza ich od dwóch do trzech razy w tygodniu, a dwie piąte – nawet codziennie.

Różne strategie
W Polsce astma jest nadal chorobą wstydliwą i chorzy, zwłaszcza dzieci, próbują ukryć ją przed innymi. Dużym obciążeniem psychicznym jest też sam lęk przed napadem duszności.

– Osoba, która cierpi na astmę, może mieć kilka podstawowych strategii radzenia sobie z chorobą. Może mieć tendencję do wycofywania się z życia społecznego, doświadczania stanów przygnębienia czy wręcz depresji, ale może też, „zaprzeczając” chorobie, intensywnie się w to życie angażować – mówi dr Katarzyna Schier, adiunkt Katedry Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Pokonać lęk
U osób cierpiących na chorobę przewlekłą, jaką jest astma, często ujawnia się silna, niezaspokojona potrzeba wsparcia psychologicznego, która dotyczy nie tylko pacjentów, lecz również ich rodzin. Opanowanie negatywnych emocji, przygnębienia, odzyskanie wiary w sens życia – to problemy, z którymi chorzy dorastają i żyją na co dzień. Samemu jest bardzo ciężko. Dlatego tak ważne jest zdobywanie wiedzy o astmie, o możliwościach leczenia i wzajemna pomoc środowiska.

– U rodziców dziecka z astmą dominuje lęk, uczucie bezradności, rozpacz. Często przeżywają problem samotności, braku tolerancji i odrzucenia. Wynika to z braku wiedzy i rodziców, i społeczeństwa na temat astmy. Lekarze nie mają czasu edukować pacjentów i ich rodzin – mówi Tamara Świdzicka, matka chorej na astmę Olgi, prezes Gdańskiego Towarzystwa Pomocy Dzieciom Chorym na Astmę i Alergię.

Niestety, wielu chorych umęczonych jest niewłaściwym leczeniem, są stale pełni obaw o swój stan zdrowia, unikają konfrontacji zawodowej, towarzyskiej, społecznej, boją się marzyć i cierpią w samotności. Do nich właśnie skierowana jest trwająca od 4 kwietnia br. akcja „Z astmą w duecie”.

Nie jesteś sam

Pod numerem telefonu 0 606 66 33 39 (opłata według taryfy operatora) wszyscy zainteresowani problemami, jakie niesie ze sobą astma, mogą zgłaszać chęć udziału w specjalnych spotkaniach. Odbędą się one w maju i czerwcu w ramach obchodów Światowego Dnia Astmy, który przypada w tym roku 2 maja. Wezmą w nich udział: psycholog, lekarz specjalista, a także pacjenci działający na rzecz edukacji i pomocy innym chorym. Inicjatorem tych wyjątkowych spotkań są Towarzystwo Przyjaciół Chorych na Astmę oraz Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Dokładny plan spotkań (z wyznaczonymi datami i miejscami) powstanie w oparciu o telefoniczne zgłoszenia. Takie zgłoszenie można także przesłać na adres e-mail: info@astma.waw.pl. Zgłoszenie powinno zawierać: imię i nazwisko, miejscowość zamieszkania, województwo, rok urodzenia, liczbę osób, które chciałyby wziąć udział w spotkaniu, i powód, dla którego chcą w nim uczestniczyć, oraz zgodę na wykorzystywanie danych osobowych przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych na Astmę oraz Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki