Logo Przewdonik Katolicki

XII Bydgoski Festiwal Operowy

Natalia Budzyńska
Fot.

XII Bydgoski Festiwal Operowy 29 kwietnia-14 maja 2006, Opera Nova W Bydgoszczy trwa właśnie największy w Polsce przegląd najciekawszych dokonań polskich i zagranicznych teatrów muzycznych. Inicjatorem imprezy jest Maciej Figas, dyrektor Opery Nova, która jest jednym z najnowocześniejszych teatrów muzycznych w Polsce, z drugą co do wielkości sceną. Dotychczasowe spotkania festiwalowe...

XII Bydgoski Festiwal Operowy
29 kwietnia-14 maja 2006, Opera Nova

W Bydgoszczy trwa właśnie największy w Polsce przegląd najciekawszych dokonań polskich i zagranicznych teatrów muzycznych. Inicjatorem imprezy jest Maciej Figas, dyrektor Opery Nova, która jest jednym z najnowocześniejszych teatrów muzycznych w Polsce, z drugą co do wielkości sceną. Dotychczasowe spotkania festiwalowe obejrzało ponad 70 tys. widzów, entuzjastów opery, operetki, musicalu i baletu. W ciągu minionych lat bydgoska opera pokazała szereg premier, które należą do najciekawszych polskich przedstawień tego gatunku. Na Festiwalu gościły zagraniczne renomowane grupy taneczne, jak: Akademicki Teatr Baletu Askolda Makarowa z St. Petersburga, belgijski Królewski Balet Flandryjski, Hubbart Street Dance z Chicago, hiszpański Ballet Cristina Hoyos, szwedzki Cullbergballet, francuski Ballet du Capitole z Tuluzy oraz zespoły operowe: Moskiewska Opera Kameralna, Ukraińska Opera Narodowa z Kijowa, Lwowski Teatr Opery i Baletu, Łotewska Opera Narodowa i Sofijska Opera Narodowa. Ze swoimi najlepszymi przedstawieniami przyjeżdżają rodzime teatry z Warszawy, Poznania, Łodzi, Krakowa, Gdańska, Wrocławia.

Tegoroczną imprezę otworzył spektakl Štatni Opera Praha „ Nieszpory sycylijskie” Verdiego – obecnie niewystawiany przez żaden polski zespół. To przedstawienie zupełnie świeże, jego czeska premiera odbyła się ledwie ponad miesiąc temu! Opera Nova przygotowała z kolei premierę „Czarodziejskiego fletu”, poznański Teatr Wielki pokaże „Cosi Fan Tutte” w reżyserii Grzegorza Jarzyny, Opera Wrocławska „Halkę” w inscenizacji Laco Adamica, a Teatr Wielki w Łodzi musical „Kandyd”. Odbędzie się także wieczór baletów Jiřiego Kyliána – Balet Teatru Wielkiego – Opery Narodowej przyjeżdża ze swoją najnowszą premierą „The Bridges of Time” – artyści będą tańczyć do muzyki Strawińskiego, Webera i Mozarta. Festiwal zakończą spektakle Teatru Baletu Borisa Ejfmana: „Requiem. Musagete” i legendarni „Bracia Karamazow”.

Festiwalowi towarzyszy już po raz trzeci przegląd spektakli operowych na DVD w sali kameralnej Opery Nova, która wówczas funkcjonuje jako sala kinowa. Są to prezentacje przedstawień zrealizowanych na najlepszych scenach operowych świata.

Szczegóły na stronie:

www.opera.bydgoszcz.pl

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki