Logo Przewdonik Katolicki

Jest taka gazeta: Wieczór z Vox Cordis

Adam Gajewski
Fot.

Redakcja miesięcznika Vox Cordis, ukazującego się wśród członków wspólnoty pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Solcu Kujawskim, była pierwszym z parafialnych zespołów prasowych, który odwiedzili przedstawiciele diecezjalnego Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich i Prasy Parafialnej. Czteropiętrowy blok przy ulicy Bydgoskiej. Być może nawet nie wszyscy jego mieszkańcy...

Redakcja miesięcznika „Vox Cordis”, ukazującego się wśród członków wspólnoty pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Solcu Kujawskim, była pierwszym z parafialnych zespołów prasowych, który odwiedzili przedstawiciele diecezjalnego Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich i Prasy Parafialnej.

Czteropiętrowy blok przy ulicy Bydgoskiej. Być może nawet nie wszyscy jego mieszkańcy wiedzą, iż blisko, tuż za ścianą, raz w miesiącu przypada gorączka „kolejnego wydania”. A owych edycji wypuszczono już ponad pięćdziesiąt, w tym kilka specjalnych. Inauguracyjny numer ukazał się 8 grudnia 2001 roku. Tomasz Rudny, redaktor odpowiedzialny pisma, opowiada: – Jak to zwykle bywa, sporo działo się nieplanowanie… Wraz z kilkoma koleżankami z „Oazy” przygotowywaliśmy gazetkę ścienną z okazji święta Niepokalanego Poczęcia. Szybko zebraliśmy tyle materiału, że za zgodą ks. proboszcza postanowiliśmy wydrukować ulotkę, broszurkę. Praca szła opornie – komputer był dla mnie „tajemniczą maszyną”, nie umiałem nawet napisać „ź” czy „ę”. Wszystko spisała i złożyła koleżanka. Gdy ksiądz proboszcz zobaczył rezultat, pochwalił i spytał: „To kiedy następne wydanie?”.

Duchowy opiekun gazety to ks. kanonik Tadeusz Zabłocki.

Młodzi, ambitni
„Głos Serca” z każdym miesiącem był lepszy i „dojrzewał” w treści, choć jego redakcja z pewnością zalicza się aktualnie do jednej z młodszych w skali diecezji. Dominują licealiści, znajdziemy również studentów. Razem – ośmioro zaangażowanych społecznie przedstawicieli Pokolenia JPII: Katarzyna Gałąska, Monika Gaca, Michał Gąsiorowski, Izabela i Tomasz Wiśniewscy, Tomasz Rudny, Martyna Michalak, Magdalena Kudłacik. Starają się pracować profesjonalnie, doskonalić warsztat, specjalizować: – Ja na przykład tworzę cyklicznie rubrykę „Zamyślenia Magdaleny”. To moje osobiste refleksje, dostosowane do przypadającego akurat momentu roku liturgicznego – mówi Magda Kudłacik: – Na co dzień z redakcją porozumiewam się tylko poprzez pocztę elektroniczną. Mieszkam bowiem w… Zamościu! Ale w Zamościu koło Bydgoszczy – dodaje rozmówczyni. Ma więc „Vox Cordis” i korespondentów zamiejscowych.

Są czytani
Młodzi dziennikarze parafialni i ich gazeta wpisali się już w teraźniejszość oraz w historię Solca Kujawskiego. Egzemplarze miesięcznika deponuje tamtejsza Biblioteka Miejska. Około stu sztuk trafia zaś regularnie do rąk czytelników. – Oczywiście cieszy nas fakt, że istnieją odbiorcy naszego słowa, naszej pracy. Nie mamy raczej kłopotów z rozprowadzeniem nakładu – komentuje Tomek Rudny.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki