Logo Przewdonik Katolicki

XXI Światowy Dzień Młodzieży

Renata Krzyszkowska
Fot.

Benedykt XVI przewodniczył rzymskim obchodom XXI Światowego Dnia Młodzieży. W tym roku miał on charakter diecezjalny i przebiegał pod hasłem: Twoje słowo jest lampą dla moich kroków i światłem na mojej ścieżce. Mszę św. na Placu św. Piotra poprzedziło poświęcenie palm i tradycyjna procesja z palmami na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. W kazaniu Ojciec Święty...

Benedykt XVI przewodniczył rzymskim obchodom XXI Światowego Dnia Młodzieży. W tym roku miał on charakter diecezjalny i przebiegał pod hasłem: „Twoje słowo jest lampą dla moich kroków i światłem na mojej ścieżce”.

Mszę św. na Placu św. Piotra poprzedziło poświęcenie palm i tradycyjna procesja z palmami na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. W kazaniu Ojciec Święty przypomniał, że od 20 lat, dzięki Papieżowi Janowi Pawłowi II, Niedziela Palmowa jest w szczególny sposób dniem młodzieży – dniem, w którym młodzi całego świata wychodzą naprzeciw Chrystusowi, pragnąc towarzyszyć Mu w swoich miastach i swoich krajach, ażeby był On pośród nas i mógł ustanowić na świecie swój pokój. – Jeżeli jednak chcemy wyjść naprzeciw Chrystusowi, a potem podążać wraz z Nim Jego drogą, musimy zadać sobie pytania: Jaką drogą chce On nas prowadzić? Czego po Nim oczekujemy? Czego On spodziewa się po nas? – mówił Benedykt XVI. Wyjaśnił też znaczenie wydarzenia Niedzieli Palmowej, kiedy to Jezus wkroczył do Świętego Miasta, jadąc na ośle. Nie przybył tam w przepysznej królewskiej karecie ani na koniu, jak wielcy tego świata, lecz wjechał na wypożyczonym od wieśniaków osiołku. Było to wypełnienie zapowiedzi proroka Zachariasza, że będzie On królem ubogich, ubogim pośród ubogich i dla ubogich. Ubóstwo zaś, w rozumieniu Jezusa, „zakłada przede wszystkim wewnętrzną wolność od zachłanności posiadania i żądzy władzy”. Wolność wewnętrzna – tłumaczył Papież – zakłada przezwyciężenie korupcji i zachłanności, które oszpecają świat. – Wolność tę można znaleźć jedynie wówczas, gdy naszym bogactwem staje się Bóg; można ją odnaleźć wyłącznie w cierpliwości codziennych wyrzeczeń, w których rozwija się ona jako wolność prawdziwa – stwierdził Ojciec Święty.

Rzymskie obchody XXI Światowego Dnia Młodzieży rozpoczęły się trzy dni wcześniej spotkaniem młodych z Benedyktem XVI na Placu św. Piotra. Potem przez kolejne dni odbyły się: modlitewne czuwanie prowadzone przez braci z Taizé i Droga krzyżowa na Tor Vergata, w miejscu, w którym odbył się Światowy Dzień Młodzieży w 2000 r.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki