Logo Przewdonik Katolicki

Rocznica śmierci Jana Pawła Wielkiego

Renata Krzyszkowska
Fot.

We wszystkich polskich kościołach wierni modlili się w intencji zmarłego Papieża. Rocznicowe procesje i marsze ze świecami, nocne czuwania i okolicznościowe koncerty odbyły się w setkach miast. Swego rodzaju centrum obchodów stało się umiłowane przez Ojca Świętego sanktuarium w Łagiewnikach (na zdjęciu), gdzie w sierpniu 2002 r. zawierzył świat Miłosierdziu Bożemu. Tysiące pielgrzymów...

We wszystkich polskich kościołach wierni modlili się w intencji zmarłego Papieża. Rocznicowe procesje i marsze ze świecami, nocne czuwania i okolicznościowe koncerty odbyły się w setkach miast. Swego rodzaju centrum obchodów stało się umiłowane przez Ojca Świętego sanktuarium w Łagiewnikach (na zdjęciu), gdzie w sierpniu 2002 r. zawierzył świat Miłosierdziu Bożemu. Tysiące pielgrzymów z Polski i ze świata wzięły udział w uroczystej rocznicowej Eucharystii, której przewodniczył abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce. W homilii kard. Stanisław Dziwisz wzywał do pojednania i przebaczenia. W nawiązaniu do spuścizny zmarłego Papieża ostrzegał przed grożącym dzisiejszej Polsce: „widmem złotej wolności w zmienionych czasach, wolności, która nie buduje, lecz niszczy”. Wśród polityków obecni byli prezydent Lech Kaczyński z małżonką, premier Kazimierz Marcinkiewicz i Lech Wałęsa. Koncelebrowana Msza św. sprawowana była w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II oraz jako dziękczynienie za jego pontyfikat. Tysiące wiernych modliło się w Krakowie pod „Papieskim oknem” w Pałacu Arcybiskupów przy Franciszkańskiej 3. Na chodniku pod Kurią Metropolitalną oraz wokół sąsiadującej z nią bazyliki Ojców Franciszkanów płonęły znicze. Na frontonie kurii zawieszono ogromny billboard z mozaiką przedstawiającą modlącego się Ojca Świętego. Wykonano ją z tysięcy zdjęć ludzi z całego świata.

W Warszawie kilkadziesiąt tysięcy wiernych zgromadziło się na placu Piłsudskiego, aby modlić się w intencji rychłej beatyfikacji Papieża Polaka. Mszy św. przewodniczył prymas Polski. W godzinie śmierci Jana Pawła II, o 21.37 uczestnicy Eucharystii zapalili lampki i dzięki specjalnemu telemostowi z Watykanem wysłuchali przesłania Benedykta XVI, który głosił je w tym samym momencie na Placu św. Piotra. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. W homilii ks. prymas powiedział, że Jan Paweł II „był dla świata Kapłanem i Prorokiem. Karol Wojtyła był przez Opatrzność Bożą wybrany na Papieża (...) aby z geniuszem myśli i wiary, zaczerpniętym z Ojczyzny, poprowadził ludzi dobrej woli do przejścia przez próg tysiącleci, z XX do XXI wieku, na obszary miłości Boga, ludzi i świata przyrody”.

O 21.37 bicie dzwonów oznajmiło Polakom godzinę śmierci Jana Pawła∞II. Znicze i świece zapłonęły w oknach oraz wszystkich miejscach upamiętniających Papieża Polaka.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki