Logo Przewdonik Katolicki

Dzieła Roku Eucharystii w parafiach diecezji włocławskiej (48)

oprac. Barbara Sawic
Fot.

Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie Rok Eucharystii był dla parafii impulsem do pogłębiania już rozwijanej duchowości eucharystycznej. Myślą przewodnią rekolekcji adwentowych i wielkopostnych była tajemnica Eucharystii. Parafia praktykuje modlitwę różańcową w pierwsze soboty miesiąca i w Dni Fatimskie (od maja do października). W Roku Eucharystii przedmiotem rozważań było...

Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie

Rok Eucharystii był dla parafii impulsem do pogłębiania już rozwijanej duchowości eucharystycznej. Myślą przewodnią rekolekcji adwentowych i wielkopostnych była tajemnica Eucharystii. Parafia praktykuje modlitwę różańcową w pierwsze soboty miesiąca i w Dni Fatimskie (od maja do października). W Roku Eucharystii przedmiotem rozważań było nauczanie Jana Pawła II o Eucharystii. W pierwsze piątki miesiąca trwa adoracja Najśw. Sakramentu: w Godzinie Miłosierdzia wierni odmawiają Koronkę do Miłosierdzia Bożego i pozostają na adoracji osobistej do Mszy św. Przed Eucharystią uczestniczą w rozważaniach i modlitwach przygotowanych przez zespół liturgiczny. W pierwsze czwartki miesiąca – Nieszpory o Najśw. Sakramencie. 22 lutego 2005 r., w ramach diecezjalnej adoracji Najśw. Sakramentu, wierni przez cały dzień adorowali Jezusa. Nabożeństwa prowadził zespół liturgiczny. Uwieńczeniem była Msza św.

Do Pierwszej Komunii św. dzieci przygotowują się przez trzy lata nauki szkolnej. Uczestniczą w niedzielnych Mszach św., zgłębiając tajemnice Eucharystycznego Misterium oraz poznając części Mszy św. i ich znaczenie. Po Mszy odbywają się spotkania i katechezy dla rodziców tych dzieci. Pierwsza Komunia św. odbywa się w dwóch etapach: w czwartek poprzedzający niedzielną uroczystość dzieci wraz z rodzicami uczestniczą we Mszy św., karmiąc się Ciałem Chrystusa.

Uczniowie brali udział w konkursach o tematyce eucharystycznej.

Dużą rolę w przybliżaniu wiernym tajemnicy Eucharystii odgrywa istniejący w parafii od 9 lat zespół liturgiczny. Jej członkowie przygotowują katechezy, adoracje Najśw. Sakramentu, rozważania, oprawę liturgiczną niedzielnych Mszy św. i uroczystości roku liturgicznego. Angażują też coraz więcej osób do włączenia się w życie liturgiczne parafii, stając się w ten sposób swoistym zaczynem ewangelicznym.

Homilie poświęcone liturgii są niezastąpionym czasem rozwijania kultu Eucharystii poprzez wyjaśnianie znaczenia podstawowych modlitw, gestów i postaw. Ważną okazją do pogłębiania duchowości eucharystycznej jest każdy ósmy dzień miesiąca – liturgiczne wspomnienie św. Jadwigi, patronki Nieszawy.

Sprawowanie służby Bożej w każdą niedzielę rozpoczyna się odmawianiem Jutrzni przed pierwszą Mszą św., kończy nieszporami przed ostatnią Eucharystią. W czasie Jutrzni osoby świeckie głoszą katechezy nt. odmawianych psalmów. Wykorzystywane są wątki z nauczania Jana Pawła II.

W sferze materialnej dziełem Roku Eucharystii jest konserwacja zabytkowego, XVII-wiecznego tabernakulum oraz fundacja „Tron – ciborium” do wystawienia Najśw. Sakramentu podczas nabożeństw. Rodzice z dziećmi pierwszokomunijnymi ufundowali patenę i kielich do udzielania Komunii św. pod dwiema postaciami.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki