Logo Przewdonik Katolicki

W hołdzie Janowi Pawłowi Wielkiemu

Lucyna Muniak
Fot.

W niedzielę 2 kwietnia w całej Polsce niezwykle uroczyście obchodzono rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. We wszystkich miejscach naszej archidiecezji oddawano hołd Papieżowi z rodu Polaków. Była to rzeczywiście niezwykła niedziela. Niedziela pamięci i wdzięczności za dziedzictwo, które Jan Paweł II nam zostawił. Archidiecezjalne obchody zainaugurowano już w piątek...

W niedzielę 2 kwietnia w całej Polsce niezwykle uroczyście obchodzono rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II.

We wszystkich miejscach naszej archidiecezji oddawano hołd Papieżowi z rodu Polaków. Była to rzeczywiście niezwykła niedziela. Niedziela pamięci i wdzięczności za dziedzictwo, które Jan Paweł II nam zostawił.

Archidiecezjalne obchody zainaugurowano już w piątek 31 marca w podziemiach katedralnych spotkaniem z poezją Karola Wojtyły, którą recytowali aktorzy gnieźnieńskiego Teatru im. Aleksandra Fredry.

W przeddzień rocznicy (1 kwietnia) hołd Papieżowi Polakowi oddali studenci Kolegium Europejskiego, prezentując podczas specjalnego montażu słowno-muzycznego myśli Jana Pawła II. Natomiast w niedzielę 2 kwietnia mieszkańcy Gniezna wypełnili mury bazyliki prymasowskiej, by uczestniczyć w uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem abp. Henryka Muszyńskiego w intencji beatyfikacji Jana Pawła II. – W swoim testamencie Jan Paweł II napisał: „Nie pozostawiam po sobie własności”. Pozostawił nam jednak bezcenny skarb, niepowtarzalne świadectwo umiłowania i oddania Chrystusowi życia, cierpienia i śmierci. Za to wszystko, co dla nas, co dla naszej ojczyzny, Kościoła i świata uczynił winniśmy mu pamięć i wdzięczność – powiedział w homilii abp Henryk Muszyński.

Po południu odbył się koncert poświęcony pamięci Jana Pawła II, podczas którego utwory Karola Wojtyły recytował Włodzimierz Matuszak – odtwórca roli proboszcza w serialu „Plebania”. Wystąpili artyści z Teatru Wielkiego w Warszawie, Magdalena Idzik i Krzysztof Seroka.

Ojciec Święty kochał młodzież, która odwzajemniała się następcy św. Piotra tymi samymi uczuciami. Dlatego w niedzielny wieczór w katedrze młodzi ludzie, ich rodziny i przyjaciele zebrali się na godzinnym czuwaniu, w czasie którego podjęli pogłębioną refleksję nad jego życiem i nauczaniem. Po Apelu Jasnogórskim wszyscy wspólnie przeszli na gnieźnieński Rynek w procesji światła i tam zapalili wielkie serce, znak miłości, szacunku wdzięczności i zadumy nad pontyfikatem Wielkiego Papieża – Jana Pawła II.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki