Logo Przewdonik Katolicki

Nie tylko „becikowe”

Justyna Koper
Fot.

Od 9.02.2006 r. obowiązuje ustawa wprowadzająca jednorazowy dodatek z tytułu urodzenia dziecka, nazywany popularnie becikowym. Przepis ten umożliwia rodzicom dzieci, które urodziły się po 9 listopada 2005r., pobranie 1000 złotych. Kwoty tej nie dolicza się do dochodu i w związku z tym nie płaci się od niej podatku. O dodatek ten mogą ubiegać się wszyscy rodzice oraz prawni...

Od 9.02.2006 r. obowiązuje ustawa wprowadzająca jednorazowy dodatek z tytułu urodzenia dziecka, nazywany popularnie „becikowym”. Przepis ten umożliwia rodzicom dzieci, które urodziły się po 9 listopada 2005r., pobranie 1000 złotych. Kwoty tej nie dolicza się do dochodu i w związku z tym nie płaci się od niej podatku. O dodatek ten mogą ubiegać się wszyscy rodzice oraz prawni opiekunowie dziecka, bez względu na wysokość ich dochodów. Nie ma znaczenia, czy jest to pierwsze, czy kolejne dziecko oraz to, czy urodziło się ono w małżeństwie, czy też samotnej matce. W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka, dodatek przysługuje na każde dziecko z osobna.

Należy pamiętać jednak, że o dodatek ten można wnioskować tylko przez 3 miesiące od dnia urodzenia dziecka. Każda gmina indywidualnie podejmuje decyzję, gdzie wypłaca się „becikowe”. Najczęściej są to miejskie ośrodki pomocy rodzinie właściwe ze względu na miejsce zamieszkania. Dokumenty potrzebne do uzyskania dodatku to: prawidłowo wypełniony wniosek, który wydaje odpowiedni w danej gminie urząd, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, dowód tożsamości.

Jeżeli wniosek zostanie złożony przed 10. danego miesiąca, wówczas dodatek może być wypłacony już na koniec tego miesiąca. Natomiast gdy wniosek złożymy po 10., wtedy dodatek może być wypłacony dopiero do końca następnego miesiąca.

Ponadto znowelizowana ustawa o świadczeniach rodzinnych dała gminom możliwość udzielenia dodatkowo jednorazowego wsparcia finansowego lub rzeczowego potrzebującym rodzinom. O kryteriach przyznania takiej zapomogi decydują indywidualnie gminy.

Nadal obowiązuje też dodatek z tytułu urodzenia dziecka. Należy się on wszystkim rodzinom, w których dochody na jedną osobę nie przekraczają 504 złotych netto (w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym 583 złotych). Od 1 stycznia 2006 r. dodatek ten wynosi 1000 złotych (poprzednio rodziny otrzymywały 500 złotych).

Rodziny mogą jeszcze skorzystać z zasiłków rodzinnych oraz takich dodatków, jak: dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, rozpoczęcia roku szkolnego, rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania, opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego, samotnego wychowywania dziecka i dodatek dla rodzin wielodzietnych. Szerzej na ten temat w następnym artykule.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki