Logo Przewdonik Katolicki

Książka dla każdego

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Zatroskany o człowieka i świat taki tytuł nosi publikacja napisana pod redakcją ks. prof. Henryka Skorowskiego, który gościł 10 marca w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Prorektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i wykładowca w Instytucie Politologii był także gościem biskupa Jana Tyrawy. W bydgoskiej kurii wygłosił wykład zatytułowany...

„Zatroskany o człowieka i świat” – taki tytuł nosi publikacja napisana pod redakcją ks. prof. Henryka Skorowskiego, który gościł 10 marca w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Prorektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i wykładowca w Instytucie Politologii był także gościem biskupa Jana Tyrawy. W bydgoskiej kurii wygłosił wykład zatytułowany „Państwo jako narzędzie rozwoju narodu i społeczeństwa”.

Podczas spotkania w Wyższej Szkole Gospodarki słowo wprowadzające wygłosił ks. dr Rafał Grabowski, dyrektor Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej: – Myślę, że książka będzie przydatna nie tylko dla teologów, filozofów, ale także dla katechetów i każdego „zwykłego” czytelnika, ponieważ jest napisana językiem bardzo przystępnym i zróżnicowanym.

Publikacja zawiera refleksje ponad 20 autorów – głównie księży, którzy skupiają się w swojej pracy naukowej nad etyczno-społeczną myślą Jana Pawła II. Książka jest podzielona na cztery części – dotyczące człowieka, małżeństwa, rodziny oraz narodu i życia społeczno-politycznego. Jak przyznaje ks. prof. Henryk Skorowski, publikacja powstała „dość szybko”: – Napisałem do kilku autorów, aby przygotowali około 20 stron tekstu. Trwało to właściwie półtora roku.

Przekrój tematów jest bardzo szeroki – są zagadnienia poświęcone problematyce praw człowieka, współczesnym zagrożeniom rodziny czy odnowie moralnej młodzieży. – To jest ciekawa rzecz, że kardynał Wojtyła jako etyk może był czasami trudny do zrozumienia – przynajmniej tak mówią ci, którzy studiowali jego prace. Natomiast jako Papież – jako duszpasterz był bardzo przystępny. Jego nauczanie trafiało do każdego – podkreśla salezjanin. Ksiądz Skorowski zauważa, że ciągle żyjemy w „warstwie zewnętrznego odbioru” papieskiego nauczania. – Natomiast to wymaga głębszej refleksji. Dzisiaj nie jesteśmy jeszcze w stanie wszystkiego zrozumieć. To był pontyfikat zaplanowany także w sensie nauczania.

Ksiądz Henryk Skorowski był także gościem biskupa Jana Tyrawy. Podczas prelekcji zatytułowanej „Państwo jako narzędzie rozwoju narodu i społeczeństwa” prorektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego podkreślił, że „państwo ciągle jest nam potrzebne”. – Jednak musi być to państwo, które z jednej strony nie zastępuje człowieka, a jednocześnie nie jest od niego dalekie – tłumaczył prelegent.

W bydgoskiej kurii odbywają się cykliczne wykłady znanych osób – nie tylko duchownych, ale i świeckich. Jak przyznaje bp Jan Tyrawa, „tylko tam mamy do czynienia z żywą wiarą, gdzie jest ona pogłębiana mocą rozumu”: – Tylko taka wiara jest zdolna przynieść owoce w każdym wymiarze – społecznym, gospodarczym, politycznym. Tego dzisiaj brakuje, w życiu naszych wiernych, którzy z jednej strony mają ogromne wykształcenie naukowe, natomiast jeśli chodzi o wiarę, są często prymitywnymi fideistami. A takie chrześcijaństwo, zredukowane do prymitywnego fideizmu, musi przegrać, choć nie powinno – bo ma naprawdę dużo do powiedzenia.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki