Logo Przewdonik Katolicki

Podatki

Justyna Koper
Fot.

Jedną z najważniejszych dziedzin prawa, która dotyczy nas wszystkich i z którą stykamy się na co dzień, jest prawo podatkowe. Wśród podatków wyróżniamy te, dotyczące osób fizycznych, np. podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek od spadków i darowizn. Ponadto każda osoba prawna spółka, przedsiębiorstwo ma obowiązek odprowadzania podatku dochodowego od osób prawnych...

Jedną z najważniejszych dziedzin prawa, która dotyczy nas wszystkich i z którą stykamy się na co dzień, jest prawo podatkowe.

Wśród podatków wyróżniamy te, dotyczące osób fizycznych, np. podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek od spadków i darowizn.

Ponadto każda osoba prawna – spółka, przedsiębiorstwo ma obowiązek odprowadzania podatku dochodowego od osób prawnych i innych podatków wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej.

Przepisy prawa podatkowego wprowadziły obowiązek rozliczania się rocznego ze Skarbem Państwa dla każdego obywatela. W tym celu każdy pracodawca zobowiązany jest do dostarczenia pracownikom stosownych informacji o dochodach, jakie pracownik osiągnął w danym roku.

Niestety, pracodawcy zwlekają z wywiązywaniem się z tego obowiązku, co uniemożliwia szybkie rozliczenie i ewentualne uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku. Można jedynie mieć nadzieję, że pracodawcy będą brali pod uwagę interes pracowników i możliwie szybko przekażą dokumenty potrzebne do rozliczenia.

W nawiązaniu do poprzednich artykułów dotyczących własności nieruchomości należy wspomnieć w tym miejscu o ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Ustawa ta wprowadziła podatek od nieruchomości, który dotyczy osób fizycznych i prawnych, będących właścicielami lub samoistnymi posiadaczami nieruchomości, użytkownikami wieczystymi nieruchomości bądź posiadających bez tytułu prawnego nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa.

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budynki lub ich części, budowle związane wyłącznie z prowadzeniem działalności gospodarczej, grunty.

Podstawę opodatkowania stanowi dla budynków lub ich części – powierzchnia użytkowa, dla gruntów – powierzchnia tych gruntów, dla budowli – ich wartość początkowa. Wysokość stawek określa rada gminy.

Jeżeli nieruchomość stanowi współwłasność kilku osób, wówczas obowiązek podatkowy dotyczy wszystkich współwłaścicieli solidarnie. Oznacza to, że zapłacenie podatku przez któregokolwiek współwłaściciela zwalnia z tego obowiązku pozostałych. Jednak ten, który zapłaci podatek, może domagać się zwrotu części podatku od pozostałych współwłaścicieli.

Obowiązki wynikające z płacenia podatków są uciążliwe dla wszystkich, jednak nie możemy o nich zapominać, gdyż grozi to sankcją karną.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki